26.09.2021 | 05:09
Autor:
Kategorie:

Jak zvládnout na žlabu 120 t kukuřice za hodinu?

V souvislosti s tím, jak rostou výkony sklizňové techniky, zvyšují se i nároky na výkonnost techniky manipulační. Firma Liebherr nabízí pro takové podmínky své čelní kolové nakladače. Tyto stroje vhodným způsobem kombinují vysoký výkon s hospodárností provozu.

Jednou z předností je příčné uložení motoru v zadní části stroje. Výhodou z toho plynoucí je lepší výhled z kabiny směrem dozadu i lepší rozložení hmotnosti nakladače na nápravy a větší úroveň překlopné síly (je možné zvedat těžší náklady bez rizika překlopení nakladače přes přední nápravu). Pohotovostní hmotnost přitom může zůstat na příznivě nízké úrovni a s ní i spotřeba paliva.

Další úsporu přináší hydrostatický pohon pojezdu firmy Liebherr, který pracuje bez řazení rychlostních stupňů. Aby souhra všech komponentů pohonu nakladače byla optimální, vyvinula firma systém Liebherr-Power-Efficiency. Systém LPE dokáže zasáhnout do řízení motoru tak, aby bylo co nejefektivněji dosaženo požadovaného výkonu.

Nakladače do zemědělství  jsou vybaveny paralelní kinematikou. Vyznačuje se paralelním vedením a poskytuje značnou vylamovací sílu. Liebherr L550, který pracuje na bioplynové stanici v obci Valečov, má hmotnost 20 500 kg a motor o výkonu 163 kW/222 k. Hladce zvládá na silážním žlabu zpracovávat 120 tun kukuřičné řezanky od řezačky John Deere 9600i. Jak je vidět, ani se do hmoty na žlabu neboří, což je také výsledek účinného dusání vibračním válcem značky HAMM (s vypnutou vibrační funkcí). Dnes má L550 nástupce v podobě modelu nové Generace 6.2 s označením L550 XPower. Nakladače nové generace se pyšní zesílenými čepy lopaty, která má větší objem, možností naprogramování polohy lopaty, inteligentním tlumením výkyvů lopaty za jízdy, zvětšenými a zesílenými nápravami pro delší životnost a především novou převodovkou s větvením přenášeného výkonu Liebherr XPower. Ta se nachází pod kabinou a přináší u všech aplikací snížení spotřeby paliva. Tvoří ji kombinace mechanického a hydrostatického pohonu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down