05.06.2014 | 11:06
Autor:
Kategorie:

Moderní sklizňová technika na Vysočině

Nástup pěkného počasí podnítil zemědělce k pokračování ve sklizni pícnin se značnou intenzitou. Za takové situace jsou ve výhodě podniky, vybavené moderní výkonnou technikou, dovolující sklízet větší výměru za optimálních podmínek. K takovým podnikům patří i Agro družstvo vlastníků Puklice se sídlem ve stejnojmenné obci na Vysočině, zaměřené na živočišnou výrobu.

Z celkové výměry 1800 hektarů zemědělské půdy zaujímají trvalé travní porosty celých 346 hektarů, a to většinou v členitých loukách se značnou svažitostí.  Podmínky pro jejich sklizeň jsou opravdu tvrdé.

Travní senáže se sklízí pomocí sklízecích řezaček. Pro ně píci nahrnují do řádku dva shrnovače firmy Pöttinger. Od roku 2006 model Eurotop 881 A se středovým formováním řádku ze záběru 7,8 - 8,6 m, s nímž panuje naprostá spokojenost. Také proto byl pořízen nový model, typ TOP 872 se stranovým formováním řádku. Protože stroj čeká práce v obtížných podmínkách, jsou podvozky rotorů v plné výbavě. Optimálnímu kopírování nerovností pomáhá čelní kopírovací kolečko, které se nachází v blízkosti místa záběru prstů. Vedení prstů se tím pádem přizpůsobuje povrchu a prsty se nezasekávají do půdy.

Pokud by se toto kolečko dostalo do větší prohlubně, pak jsou prsty v nastavené výšce nad zemí vedeny přídavným pátým kolečkem těsně před tandemovou nápravou rotoru. Náprava má rozšířený rozchod, což rovněž zvyšuje stabilitu rotorů, zlepšuje kvalitu kopírování terénu a čistotu píce.

Shrnovač se snadno ovládá a vykazuje vynikající manévrovatelnost. I v kopcovité krajině s ním pracuje traktor Zetor 7745 bez problémů.

Obracení píce zajišťuje také technika Pöttinger, konkrétně osmirotorový obraceč HIT 8.81. Ten je pro kvalitní kopírování nerovností rovněž vybaven čelním kopírovacím kolečkem. Speciální způsob skládání stroje do transportní polohy zabezpečuje kompaktní rozměry pro bezpečnou přepravu.

Využívání techniky Pöttinger si vedení podniku pochvaluje pro její provozní spolehlivost, nenáročnost na obsluhu a údržbu, vysokou výkonnost a šetrné zacházení s pící. Prodej a servis zajišťuje firma SOME Vysočina, středisko Záborná.

Přiložená videoukázka zachycuje nový shrnovač TOP 872 při shrnování zavadlé travní píce na řádek v obtížných podmínkách členitých a svažitých luk. Na šikovnosti řidiče traktoru se shrnovačem závisí pak i náročnost práce při sběru a řezání píce pomocí sklízecí řezačky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down