31.08.2021 | 06:08
Autor:
Kategorie:

Nová cisterna posílila linku

Aplikační technika patří mezi nejvytíženější stroje. Pokud navíc počasí nepřeje, aplikační okna se zkracují a nároky na techniku i posádky rostou. V extrémních případech pak vlastní technika nestačí a je třeba volat službaře, což není ideální řešení. Uvědomují si to i v Zemědělské a. s. Horní Bradlo, a proto doplnili aplikační techniku novou výkonnou cisternou.

Zemědělská a. s. Horní Bradlo hospodaří v Chráněné krajinné oblasti Železné hory, v nadmořské výšce 450 až 620 m, na výměře přibližně 1300 ha zemědělské půdy, z nichž je 550 ha orné půdy a 750 ha trvalých travních porostů. Zemědělskou výrobu doplňuje výroba elektrické energie v zemědělské bioplynové stanici o výkonu 990 kW. Bioplynová stanice vyprodukuje dostatečné množství digestátu na hnojení jak trvalých porostů, tak také orné půdy. Aplikaci tekutých organických hnojiv zajišťovaly v podniku vždy traktorové cisterny, jen se měnil jejich počet a objem. Po zprovoznění bioplynové stanice byl park techniky doplněn dvěma velkoobjemovými cisternami. Ale ani tak se podnik neobešel bez potřeby služeb. V kritických situacích, kdy agronomy tlačily aplikační termíny nebo růstová fáze plodin, byla třeba pomoc zvenčí. Po loňském velmi deštivém podzimu, kdy byla situace extrémně kritická a fakturace za služby stoupla, se vedení společnosti rozhodlo neodkladně posílit aplikační linku třetí velkoobjemovou cisternou.

Po dlouhodobě dobrých zkušenostech s plastovými cisternami vybíralo vedení společnosti mezi výrobci těchto cisteren. Volba nakonec padla na cisternu Zunhammer SKE 18,5 PU s botkovým aplikátorem FarmlandFix stejného výrobce s pracovním záběrem 10 m. Prodejce, společnost AgriMachines SE, nabídla nejen příznivou cenu, ale zajistila také krátkou dobu dodání.

Výkonný pomocník

Cisterna Zunhammer SKE 18,5 PU má podvozek osazený tandemovými nápravami BPW s náběžně řízenou zadní nápravou. Odpružení zajišťují vzduchové měchy. Kola jsou obuta do nízkotlakých pneumatik o rozměru 650/65R 30.5“. S traktorem je cisterna propojena pomocí hydraulicky odpružené oje. Plastová nádrž disponuje objemem 18,5 m3. Kónicky zúžená spodní část nádrže, částečně zapuštěná do kompletně pozinkovaného rámu stroje, snižuje těžiště cisterny. Nádrž je tříkomorová, rozdělená přepážkami s funkcí vlnolamů. Při aplikaci je digestát (popřípadě kejda) odčerpáván ze zadní komory cisterny aby byla zadní kola traktoru stále co nejvíce dotěžována.*

Celý článek najdete v srpnovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down