16.02.2021 | 06:02
Autor:
Kategorie:

Nová generace mlátiček s vytřasadly

Firma Claas představila v létě 2019 novou generaci svých sklízecích mlátiček Lexion. U vytřasadlových strojů jsou při pohledu zvenku nové mlátičky po obou stranách nápadné hlavně velkými novými otvory pro výstup chladicího vzduchu systému Dynamic Cooling. Avšak uvnitř se udály velké změny.

A to tak výrazné, že u vytřasadlových Lexionů se dá hovořit o tom, že byly zkonstruovány v podstatě znova. Tyto mlátičky jsou osazeny z více než šedesáti procent nově vyvinutými komponenty. Aby bylo možné dosáhnout zvýšení průchodnosti zrna, prošel mláticí systém u vytřasadlových (ale i u hybridních) strojů kompletním přepracováním. A v souvislosti s těmito výraznými změnami zavádí Claas i nové označování pro Lexiony: nové hybridní mlátičky se skrývají pod označením Lexion 8000 a 7000, a vytřasadlové pak mají označení Lexion 6000 a 5000.

Modelová řada Lexion 5000 zahrnuje tři stroje s maximálním výkonem motoru 230–300 kW (313 až 408 k). Šestiválcový motor Mercedes-Benz splňuje limity normy stupeň V. Mláticí ústrojí má shodnou šířku jako dříve, tj. 1420 mm, zato mláticí buben má větší průměr (755 mm namísto dřívějších 600 mm) a nově je prostor v přechodu mezi mláticím a urychlovacím bubnem doplněn o výkyvné lišty, upevněné ke koši. Tyto lišty je možné povelem z kabiny vyklopit a jejich efekt spočívá ve zvýšení výkonu výmlatu a separace zrna. Větší mláticí buben má také vyšší počet mláticích lišt – namísto dřívějších osmi nyní deset.

Lexiony nové generace firma Claas poprvé prezentovala odborné veřejnosti na tiskových dnech v centrální Francii.*

Více informací v Zemědělci č. 8/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down