27.05.2014 | 10:05
Autor:
Kategorie:

Nové lisy na obří balíky Krone BiG Pack XC HDP II

Výraznou novinkou letošního roku firmy Krone jsou lisy s označením BiG Pack XC HDP II. Jedná se o stroje zcela nové generace, které zaujmou již svými celkovými rozměry. Pod mohutnými kryty se skrývá přepracovaná konstrukce, díky níž bylo dosaženo zvýšení lisovacího tlaku a dalšího zvednutí výkonnosti o 50% ve srovnání s předešlou generací lisů.

Tyto lisy jsou také vybaveny aktivním sběracím ústrojím, zároveň však byly četné další komponenty zesíleny. Při pohledu zepředu je nápadná vložená přídavná převodovka, jejímž úkolem je zvýšit otáčky setrvačníku. Zvýšením otáček v kombinaci s hmotností na úrovni 608 kg se dociluje vysoké kinetické energie pro pohyb lisovacího pístu (píst vykonává 45 zdvihů za minutu). Inteligentním řešením se docílilo klidného chodu a vyšší výkonnosti. Rozměr lisovacího kanálu činí 1200 x 900 mm (šířka x výška).

Řezací rotor má o třicet procent větší průměr, takže bude plynule zvládat více hmoty. V řezacím ústrojí se nachází sada 26 nožů, u nichž může řidič jednoduchým přepnutím z kabiny zvolit poloviční počet. Konstruktéři mysleli i na ochranu před přetížením: velký prokluz a zablokování hrabic automaticky vyvolají vypnutí řezacího rotoru. Při spuštění lisu se rotor a sběrač zapnou až po rozběhu pístu. Tím je zároveň i agregovaný traktor ušetřen zátěžových špiček.

Průchodnost dopravního kanálu se podařilo zvýšit překonstruováním variabilního plnicího systému VFS. Nově je osazen trojicí zesílených hrabicových lišt a jednou podávací hrabicí s většími kladkami na vodicí dráze. Zesílení konstrukce se projevilo i na designu hrabic: větší ovládací ramena, větší kuličková ložiska a více prstů na liště hrabice. Tím se zlepšila stabilita i bezpečnost práce lisu.

Lisy BiG Pack XC HDP II jsou poprvé osazeny osmi dvojitými uzlovači a to v horní části lisu. Osm uzlovačů v jedné řadě dovoluje zvýšit úroveň komprimace o 10 procent a celkovou výkonnost lisu až o 50 procent. Pokud budou nové lisy sklízet suchý materiál se silnou roztažností, i tak budou produkovat silně slisované balíky se stabilním tvarem.

Firma Krone uvádí minimální hodnotu příkonu na úrovni 265 kW/360 k, takže nové lisy představují efektivní sklizňový stroj, umožňující produktivně využívat výkon traktorů vyšší výkonové třídy. Krátká videoukázka přibližuje sklizeň zavadlé travní píce lisem BiG Pack 1290 XC HDP II.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down