15.11.2020 | 06:11
Autor:
Kategorie:

Nový systém výmlatu otevřel nové horizonty

Svůj patentem chráněný hybridní systém výmlatu APS Hybrid System představila firma Claas veřejnosti poprvé v roce 1995 – na mezinárodním veletrhu Agritechnica. Byla to světová novinka, která stanovila v oblasti sklízecích mlátiček nová měřítka.

Oproti mláticímu ústrojí APS u řady Mega s vytřasadly došlo ke zvětšení průměru bubnu ze 450 na celých 600 mm a narostla také šířka kanálu – z 1.580 mm na 1.700 mm. A hlavně zbytkovou separaci zrna převzaly dva klidně se otáčející axiální rotory. První Lexiony tak dokázaly na obilných lánech pracovat s průchodností více než 35 tun za hodinu. Mlátičky Lexion s prodlouženými axiálními rotory, distribuované na světový trh od roku 1996, pak zvládaly i více než 40 tun zrna za hodinu.

V té době se současně začínaly v Evropě rozšiřovat bezorebné systémy hospodaření. Pro úspěch bylo zapotřebí nízké strniště a dokonale rozmístěná řezanka slámy. Pro zajištění těchto požadavků i s velkými adaptéry přišel Lexion s novým systémem aktivního rozhozu drcené slámy, která tak byla rozhazována po celém záběru žacího adaptéru rovnoměrně. A obsluha si mohla hovět v prostorné kabině Vista, kde si mohla i natáhnout nohy. Nové horizonty v ovládání nastavil terminál Cebis.

Lexion byl velkou sklízecí mlátičkou, a tak Claas přišel s výraznou novinou i v oblasti podvozku. V roce 1998 byl představený Lexion 480 na pásech – osazený podvozkem TerraTrac s pryžovými pásy na přední nápravě. I přes stálé zvětšování žacích a odlamovacích adaptérů se tak docílilo šetrného působení mlátičky na půdu. Stroj měl také lepší průchodnost za mokra a ještě více stability na svazích.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 1/2021.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down