18.10.2021 | 04:10
Autor:
Kategorie:

Páskové setí v technologii strip-till

Jedním z výrobců secích strojů pro technologii strip-till je i Sumo. Univerzální secí stroj má označení DTS. Je vybaven speciálně uspořádanými pracovními orgány tak, aby dokázal zajistit kvalitní založení porostu se zohledněním fyziologické potřeby kulturních plodin.

Stroj provádí vertikální zpracování půdy v pásech. Nejprve ale dochází k rozřezání posklizňových zbytků z předplodiny, které se tak mohou lépe rozkládat. To zajištují řezací koltry. Do drážek od koltrů následně mohou snadněji vnikat dláta.

Dláta zpracovávají půdu tak, aby došlo k obnově plnohodnotného vzdušného a vodního režimu v půdě. Dláta jsou koncipována tak, aby nedocházelo k vynášení kamenů ani neúrodné půdy ze spodních vrstev nahoru. Pracovní hloubku je možné nastavovat do 25 cm.

Stroj provádí kypření půdy i výsev v jedné jízdě. Porost je organizován do pásků o vzájemné rozteči 33 cm. Dvoupásková botka slouží k výsevu obilovin, hrachu a máku, jednopásková pak k setí ozimé řepky, ostropestřece mariánského, bobu a kukuřice či slunečnice. Botky lze na stroji zaměňovat.  Jako poslední krok probíhá zahrnutí vysetých pásků osiva kyprou půdou. To zabezpečí pár ozubených talířů, usazený za výsevními botkami. Spolu se zatlačovacími kolečky, která obnovují kontakt osiva s ornicí, stroj zanechává hrůbkovitý povrch půdy.

Secí stroje Sumo DTS o záběru tří a šesti metrů byly předvedeny při setí do těžké půdy v průběhu akce Agronomic Design 2021 v Senicích na Nymbursku – v agregaci s traktory Case IH.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down