Polní den na Ekofarmě Bozetice

Podzimní setkání zaměřené především na zemědělce hospodařící v režimu ekologického zemědělství se konalo v obci Borohrádek, ležící v okrese Rychnov nad Kněžnou. Akci pořádala Česká technologická platforma pro ekologické zemědělství a společnost AgroKonzulta Žamberk spol. s r. o. na Ekofarmě Bozetice.

Hospodářství Ondřeje Podstavka je zařazeno mezi ekologické farmy již od roku 1997. „Hospodaříme navíc v Přírodním parku Orlice, a tak musíme dodržovat přísná pravidla pro hospodaření v chráněném území,“ vysvětluje hospodář a pokračuje: „Provozujeme rostlinnou i živočišnou výrobu. V živočišné výrobě jsme zaměřeni na chov mléčného skotu českého strakatého plemene, v malém chováme prasata a drůbež. V rostlinné výrobě hospodaříme na 110 ha zemědělské půdy, z nichž je polovina orné půdy a zbytek tvoří louky a pastviny. Zaměřujeme se především na pěstování krmných obilnin – žita, ječmene, pšenice, tritikale a ovsa. Pro potřeby živočišné výroby pěstujeme vojtěšky, jetele a směsky. Na menší výměře pak také zeleninu.“

Specialitou ekofarmy je produkce bio osiv špaldy, lničky a ovsa. Farma v bio režimu má svůj vlastní osevní postup i ošetřování porostů. „Snažíme se jezdit po poli co nejméně. Po sklizni provedeme podmítku, pole pohnojíme organickým hnojivem a zoráme. Poté rovnou sejeme secí kombinací. Plevele likvidujeme jednou nebo dvakrát mechanicky, prutovými bránami,“ popisuje zdejší systém přípravy půdy a ošetřování porostů Ondřej Podstavek a dodává: „Pěstujeme dvakrát obilninu a pak zařazujeme vojtěšku, jetele nebo směsky. Další rok na tomto místě pěstujeme zeleninu – mrkev, petržel, červenou řepu, petržel, cibuli a česnek. Praktikujeme i přísevy, například do vzešlého porostu ozimé špaldy přisíváme vojtěšku. Celkové výnosy u nás dosahují 50 až 60 % výnosů konvenčně pěstovaných plodin.“

Praktické ukázky

Letošní polní den zaměřený na podzimní zpracování půdy byl na Ekofarmě Bozetice již pátým v pořadí. V minulosti byla tato akce zaměřena například na meziplodiny, produkci osiv, podmítku či mělkou přípravu půdy.

Na návštěvníky čekalo několik souprav, připravených předvést podzimní zpracování půdy technikou z portfolia společnosti AgroKonzulta Žamberk spol. s r. o. Ta je prodejcem zemědělské techniky značek KUHN, Jeantil, Deutz-Fahr, Horsch, Műthing, Regent a dalších.

Kromě toho také poskytuje odborné poradenství a služby, a to jak v oblasti využívání této techniky, tak také v oblastech hnojení, osivářství nebo ochrany rostlin.

Více v časopisu Farmář.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down