Předvádění techniky v Hrubčicích

Na dnu otevřených dveří společnosti P & L, spol. s r. o., pořádaném ve středisku v Hrubčicích u Prostějova, měli návštěvníci možnost seznámit se s technikou z portfolia pořadatele nejen staticky, ale také při divácky atraktivních praktických ukázkách. V těch se představila především technika značky Köckerling, včetně novinek. Mezi ně patří i nový model traktoru Deutz-Fahr či některé stroje z výrobního programu firmy P & L, spol. s r. o.

Po loňské, covidem vynucené pauze, se letos opět uskutečnil tradiční den otevřených dveří v Hrubčicích, zpestřený polními ukázkami strojů a představením několika novinek. Na přilehlém pozemku čekala na pozvané zákazníky společnosti P & L, spol. s r. o., a další příznivce zemědělské techniky motorová i závěsná technika. Součástí akce byla i prohlídka střediska.

První představenou novinkou byl traktor Deutz-Fahr 8280 TTV s vario převodovkou. Nový model 8280 s výkonem 287 k vyplňuje mezeru mezi řadou 7 s nejvýkonnějším traktorem o výkonu 243 k a řadou 9, která začíná na výkonu 297 k. Traktor je vybaven osvědčeným šestiválcovým motorem DEUTZ o objemu 6,1 l s dvěma turbodmychadly a přepracovaným chladicím systémem. Oproti řadě 7 má lepší průběh točivého momentu s plochou křivkou. Maximálního točivého momentu 1226 Nm dosahuje při 1650 ot/min a současně také v těchto otáčkách začíná plochá křivka maximálního výkonu. Motor je tak velmi pružný. Při rychlosti 40 km/h pracuje v otáčkách 1220/min (při 60 km/h pak 1880 ot/min).

Nová bezstupňová plynulá převodovka SDF T7780 se vyznačuje při maximální rychlosti 100% přenosem točivého momentu přes mechanické převody (stejně tak v určitých provozních podmínkách i při rychlosti 12 až 25 km/h). Oproti převodovce řady 7 má méně komponentů, které se točí v olejové lázni, což vede k menším ztrátám výkonu a menším nárokům na chlazení převodového oleje. V budoucnu budou proto touto převodovkou vybavovány i traktory řady 7.

Německá rodinná firma Köckerling se specializuje na výrobu strojů na zpracování půdy a setí. Průřez jejím portfoliem si mohli návštěvníci prohlédnout nejen pasivně, ale také v praktických polních ukázkách při zpracování strniště a setí. V těch se představilo celkem devět z deseti vystavených strojů. Mezi nimi byly i dva nejnovější stroje z nabídky německého výrobce, předseťový kombinátor Allrounder 750 flatline a talířový podmítač Rebell classic 600T.

Společnost P & L, spol. s r. o., představila divákům i několik strojů z vlastního výrobního programu. Poslední novinkou, oceněnou na letošní výstavě Země živitelka hlavní cenou Zlatý klas, je stroj Terrier – podpovrchový aplikátor návnad pro hraboše polního, který vznikl ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v. v. i., v Praze a výrobcem přípravku Stutox-II, podnikem AGROCHEMA, družstvo. Je to jednoduchý stroj s mechanickým pohonem a zásobníkem o objemu 8 l. Krojidlo nařízne půdu, aplikační pracovní jednotka Terrier vytvoří podpovrchovou dutinu (kontinuální noru), do níž dávkovací zařízení aplikuje otrávenou návnadu pro hraboše. Je nastaveno tak, aby v rozteči tří metrů aplikovalo legislativou danou dávku na hektar. Díky aplikaci návnady do ohnisek výskytu hraboše polního je množství aplikované látky nižší než při povrchové aplikaci. Aplikovaná látka je navíc pro ostatní živočichy pohybující se na povrchu půdy nedostupná. Aplikační jednotku Terrier lze umístit na samostatný rám nebo na rámy jiných strojů, kypřiče, plečky, popřípadě na rám secího stroje. Inovace doznal i secí stroj Ripper, univerzální secí stroj primárně určený pro přísev trav a obnovu trvalých travních porostů, který však díky výsevnímu ústroji a jemně nastavitelné převodovce lze použít i k setí obilovin, řepky nebo třeba luštěnin.*

Více v týdeníku Zemědělec.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down