25.09.2021 | 10:09
Autor:
Kategorie:

Sklizeň kukuřice v nové dimenzi

S kukuřicí na siláž je to stejné, jako s dalšími plodinami – její sklizeň má proběhnout ve správný termín a s co nejvyšší kvalitou. Pokud jsou takové výnosy hmoty, jako v letošním roce, pak je o to více zapotřebí kvalitní technika. Své o tom ví Ing. Tereza Zmeková, která je od loňského roku majitelkou samojízdné sklízecí řezačky John Deere 9600i.

Zemědělský podnik, který tato zkušená podnikatelka spolu se svým manželem vede, provozuje bioplynovou stanici. V areálu této stanice se nachází několik velkých silážních žlabů, kam se každoročně uskladňuje píce z porostů silážní kukuřice a trvalých travních porostů. Novou řezačku si majitelé pořídili v květnu roku 2020 a hned po uvedení do provozu stroj sklidil 600 hektarů senáží. Od půlky září 2020 se pak  pustil do silážní kukuřice, které bez problému sklidil 350 hektarů. Také díky přítomnosti velkého počtu odvozních souprav mohla sklizeň proběhnout plynule a včas. A kvalita řezanky? „S ní jsme naprosto spokojeni, hmota je ideálně narušená a rozvlákněná a narušena jsou i všechna zrna kukuřice,“ řekl  Tomáš Zmek. Rovněž i kvalita senáží a siláži při jejich vybírání v letošním roce je vysoká. Potvrzují to i výsledky rozboru vzorků.

Řezačka je agregována s desetiřádkovým adaptérem Kemper 475 plus o záběru 7,5 m. Bez problémů sklízí i kukuřici zasetou do dvojřádků technologií Twin Row. Podle slov obsluhy řezačky je pro produktivitu a pro ulehčení práce velkým přínosem systém automatického navádění odhazové roury a výmetné koncovky. Systém aktivního plnění pracoval při návštěvě redakce výborně a jeho činnost zachycuje i videoukázka – změny polohy výmetné roury provádí výlučně elektronika.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down