25.07.2021 | 05:07
Autor:
Kategorie:

Skot na Vysočině v té nejlepší péči

Chov skotu je tradiční součástí zemědělství, zvláště ve vyšších nadmořských výškách. K podnikům, které se živočišné výrobě věnuji intenzivně, patří VOD Jetřichovec. Již při sklizni pícnin je věnována maximální pozornost zachování čistoty krmiva, stejně jako vytvoření nejvhodnějších podmínek pro konzervaci na silážních žlabech. Mezi objemná krmiva, pěstovaná na orné půdě, patří silážní kukuřice, jetelotrávy a porosty hrachu s bobem.

Pro účely živočišné výroby se také sklízí sláma do hranolových balíků, která slouží jak k nastýlání ve stelivových chovech skotu, tak i jako přídavek do krmné dávky, a dále seno a senáže z luk. VOD Jetřichovec využívá pro uložení konzervovaných objemných krmiv celkem sedm silážních žlabů.

Středisko s velkým počtem skotu se nachází v obci Zhořec – celkem je tam ustájeno 800 kusů dojnic a 500 jalovic. Pro uskladnění konzervované píce tam slouží tři silážní žlaby. Naložit, promísit a dopravit všechno krmivo na krmnou chodbu s železnou pravidelností každý den v roce má na středisku za úkol samojízdný  míchací krmný vůz Strautmann Verti-Mix SF 1702 Double.

Se svým samojízdným míchacím krmným vozem nemusí do silážních žlabů couvat, přijede si přímo ke stěně kukuřice, pomocí joysticku si zvedne frézu do výšky, zapne automatiku a nechá ji samočinně spouštět dolů. Řez od nožů frézy je krásně čistý, zahlazený, s minimální plochou, na které může následně probíhat nežádoucí oxidace. K zemi padá jen minimum materiálu, který si lze závěrem pomocí frézy bezezbytku sesbírat. Od frézy jde krmivo z obou stran po shodné dráze rovnoměrně do výkonného dopravníku, který jej dopravuje do míchací vany.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 8/2021.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down