20.08.2018 | 01:08
Autor:
Kategorie:

Šťavnaté a čisté krmivo pro zdravá zvířata

Pěkným příkladem zemědělského podniku se smíšeným zaměřením je ZD Nečín. Podnik hospodaří na celkové výměře 2390 hektarů zemědělské půdy, z nichž tvoří celkem 600 hektarů trvalé travní porosty a 1763 hektarů orná půda. Pestrý osevní postup podporuje zachování úrodnosti půdy – kromě obilovin včetně ovsa a ozimého tritikale je tvořen také ozimou řepkou, lupinou a bramborami. Pro potřeby živočišné výroby se pěstují luskovinoobilné směsky, kukuřice a víceleté pícniny.

Pozemky nacházející se z velké části v Povltaví jsou ve srážkovém stínu. Vysychavá lehká písčitá půda má omezenou vododržnost. Sklizeň pícnin začala dříve a výnos hmoty je menší. Podnik i přesto dokázal v letošním roce vyrobit dostatek konzervovaného krmiva pro stádo, tvořené 580 kusy mléčného skotu. Zároveň se stará i o obnovu vlastního stáda tak, že chová skot do osmi měsíců v počtu zhruba 170 kusů a nad osm měsíců v počtu zhruba 100 kusů.

Dojnice mají příjemný welfare v nových stájích, a další stáj je v přípravě. Bude zároveň vybavena čtyřmi dojicími roboty. V současnosti podnik dodává 11 000 litrů mléka každý den, na dojivosti má svůj podíl i úspěšně realizovaný systém zeleného krmení.

„Zelené krmení jsme viděli při naší návštěvě farmářů v Rakousku,“ řekl předseda představenstva ZD Nečín Josef Koukolíček. „A v současnosti máme s ním již dlouhodobé zkušenosti. Jakmile se zeleným krmením na jaře začneme, vždy se zvedne dojivost,“ doplnil spokojeně.

Od prvních sečí v květnu až do pozdního podzimu v říjnu vyráží pravidelně každý den traktor s čelně neseným žacím strojem a se samosběracím návěsem sklidit a hladovým dojnicím přivézt porci čerstvé, šťavnaté zelené píce, plné vitamínů.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 9/2018.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down