17.04.2021 | 01:04
Autor:
Kategorie:

Zem se třese a zemská kůra praská ve švech

Moderní supermarkety vyrostou až neuvěřitelnou rychlostí. Zásluhu na tom má moderní stavební technika. Dokončovací práce pro základy k položení opěrné zdi na stavbě prodejny Lídl zahrnovaly prohloubení do konečné hloubky, což mohl nejlépe zajistit buldozer Caterpillar D6T XL o hmotnosti 28 tun, Buldozer mezitím již stál částečně najetý v nájezdu do příkopu a s motorem, běžícím na volnoběh, což poukazovalo na to, že jsem dorazil na stavbu právě včas.

Přišel jsem blíže k okraji příkopu a vzápětí se stroj rozjel. Šířka buldozeru byla tak akorát, aby mohl příkopem projíždět. Sjel až na dno a spustil radlici do pracovní polohy. Řidič zvýšil otáčky motoru a před radlicí se začal hromadit materiál. Do výšky čnějící boční stěny příkopu nedovolovaly hrnuté půdě unikat do stran, takže buldozer musel poctivě čelit postupně se zvětšující hromadě před sebou. Čekal jsem, kdy alespoň zpomalí. Úplně nadarmo. Když projížděl kolem mne, šestiválcový motor CAT C9 pracoval na plný výkon 206 kW/280 k, a vydával přitom svůj charakteristický silný kovový zvuk. Trochu mi připomínal tankové motory, a jistě ne náhodou.

Jak se buldozer přiblížil, vmžiku se mi začala třást země pod nohama. Vibrace mi prostupovaly celým tělem, také díky nadšení, s nímž jsem tento zážitek sdílel. Buldozer Caterpillar se se svým obrovským výkonem stále suverénně pohyboval dopředu. I když již před sebou hrnul více než šest kubíků půdy, systém řízení 3D stále udržoval radlici v nastavené hloubce, takže zároveň docházelo ještě k odřezávání tvrdého podloží. Odřezávaná jílovitá půda stoupala po povrchu radlice, aby se na jejím horním konci objevovala jako zhutnělá lesknoucí se vrstva.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down