V době naší návštěvy, 10. srpna, už sklízela mlátička Case IH AF 8120 patřící společnosti NECHO se sídlem v Břeclavi cizí lány pšenice nedaleko Velkých Bílovic. S tímto novým strojem se podařilo zvládnout v podniku letošní, co se týká počasí, ne zrovna ideální žně, ještě o čtrnáct dnů dříve než obvykle, takže zbyl čas i na služby. Téměř 400 hektarů řepky a obilnin zhltla na domácích polích nová sklízecí mlátička jako malinu a nyní může vypomáhat se sklizní v okolních firmách. Jak by také ne, lišta o záběru devět metrů se umí do porostů pořádně zakousnout.
NECHO, spol. s r. o., vznikla přibližně před deseti lety z podniku služeb a na Břeclavsku obhospodařuje kolem 950 ha zemědělské půdy. Hlavními plodinami jsou řepka, obilniny, kukuřice na zrno a slunečnice. Původní podnik služeb měl dvě starší mlátičky Laverda a dva traktory New Holland o výkonu kolem 200 koní, s kterými rodinný podnik začal hospodařit. Zub času nahlodával tuto techniku čím dál více, výkony klesaly, provozní náklady stoupaly, a tak bylo nezbytné tyto stroje staré dvanáct a více let vyměnit. S obnovou strojového parku se začalo před třemi lety, kdy nemalým investicím nahrávaly ekonomicky nadprůměrné roky 2007 a 2008. Nejdříve v Břeclavi zakotvil silný traktor Case IH Magnum 280, pak model Case IH Puma 210 a v loňském roce ještě starší traktor Case IH Maxxum 125. V letošním roce doplnila tuto trojici moderních traktorů mlátička Case IH AF 8120.
Poměrně jednoduchá volba
Jednu původní mlátičku Laverda s lištou o záběru 6 m nahradila letos již zmíněná mlátička Case IH AF 8120. „Financování jsme dohodli už na jaře, i když nebylo ještě vůbec zřejmé, jak se budou v tomto roce vyvíjet ceny zemědělských komodit,“ řekl týdeníku Zemědělec regionální prodejce společnosti Agri CS Bronislav Pochylý. „Přesto šli Břeclavští do rizika! Letošní žně však ukázaly, že toto rozhodnutí bylo rozumné. Ve společnosti NECHO měli už na začátku srpna po žních, a tak mohou pomáhat okolním zemědělcům. O kvalitní služby je letos velký zájem, takže do služeb vyjela s moderní mlátičkou i stařičká Laverda. Když pálí sluníčko, je třeba sklízet, sklízet a zase sklízet.“
A co rozhodlo a značce Case IH? „Vzhledem k tomu, že sklízíme i kukuřici na zrno a od techniky vyžadujeme velké výkony, chtěli jsme axiální sklízecí mlátičku,“ řekl nám Radek Gajdoš, s kterým jsme si v kabině nové mlátičky během sklizně povídali. „Po zkušenostech s traktory Case IH, především s jejich vysokou kvalitou, spolehlivostí a nízkými provozními náklady byla volba poměrně jednoduchá. Velkou roli při výběru hrály i ochota pracovníků Agri CS, dostupnost náhradních dílů a zejména blízký, rychlý a spolehlivý servis. Co nejde zpravit po telefonu, opraví servisní pracovníci neprodleně v nedaleké dílně.“
Vysoká technická úroveň
Axiální sklízecí mlátička Case IH AF 8120 je poháněná motorem Case IH Cursor 10 o objemu 10,3 l s jmenovitým výkonem při 2100 ot/min 313 kW/425 k. Tento plně elektronicky řízený šestiválec s mezichladičem stlačeného vzduchu dosahuje maximálního výkon 345 kW/469 k. Uživatelé ocení i velkou palivovou nádrž o objemu 1000 l a hydrostatickou převodovku se čtyřmi převodovými stupni a uzávěrkou diferenciálu.
Srdcem mlátičky je nový ST rotor o průměru 762 mm, dlouhý 2623 mm (220 až 1180 ot/min). Pohání ho bezstupňová převodovka CVT, která poskytuje plynulé zrychlení bez rázů, plynulou změnu rychlosti a po celou dobu sklizňové sezóny nevyžaduje údržbu. Otáčky a reverzace se nastavují z místa řidiče. Čisticí systém X-tra Force tvoří žaluziová síta (celková plocha 6,54 m2) ovládaná elektricky z kabiny, přitom celá sítová skříň se automaticky vyrovnává až do příčného sklonu svahu 15 %. Čisticí systém se tak neustále udržuje v rovině, aktivně nadzvedává hrubý a jemný omlat z plochy sít a umožňuje rychlejší pronikání velkého množství zrna, dokonce i ve vlhkých podmínkách, sítem. Case IH AF 8120 je dále vybavena vestavěným řezacím rotorem se 126 pevnými noži s měnitelnými otáčkami (3000/800 ot/min), zásobníkem na zrno o objemu 10 500 l a výložníkem dlouhým 6,4 m. Rychlost vyprazdňování je 113 l/s.
Stroj v majetku společnosti NECHO má komfortní kabinu DeLuxe s prosklenou plochou 5,8 m2, automatickou klimatizací a barevným, dotykově ovládaným provozním monitorem AFS 600. K příslušenství patří i mapování výnosů se senzory vlhkosti a Accu Guide GPS navigace. Jde o nejmodernější generaci navádění a současného mapování pozemků, které slouží jako podklad pro tvorbu výnosových map. AccuGuide je schopný mlátičku navádět s přesností až 2 cm podle zvoleného korekčního signálu. Data o sklizni je možné přenést do počítače.
Ideální stroj do náročných podmínek
Vzhledem k tomu, že Radek Gajdoš pracoval jak s mlátičkou Laverda, tak v současnosti sedí za volantem nového modelu Case IH AF 8120, může oba stroje porovnávat. „Technický vývoj jde mílovými kroky dopředu a nová mlátička je stroj jiné generace,“ vysvětluje Radek Gajdoš. „Starý model předčí novou mlátičku jen v kvalitě slámy, ve všem ostatním prohrává vysoko na body. U nové mlátičky musím ocenit vysoký výkon a produktivitu, minimální provozní náklady, zjednodušenou údržbu, snadný přístup ke všem komponentům, a co je pro nás také podstatné, šetrný výmlat. Sklizené zrno není poškozené, jeho kvalita je velmi vysoká. Na mokrých či polehlých místech sklízím něco přes dvacet hektarů za den, v pěkném porostu pšenice při výnosu kolem šesti tun z hektaru zvládneme s přehledem i čtyřicet hektarů za den. A to letos většinou vyjíždíme až po obědě, kdy jsou porosty už oschlé. Je to ideální stroj do současných klimatických podmínek, když vysvitne slunce, za krátkou dobu sklidí velkou plochu. Přitom i ve zhoršených podmínkách je kvalita zrna vysoká. Počítáme s tím, že každý rok musí sklidit minimálně tisíc hektarů.“
„Bronislav Pochylý nám doporučil lištu vario s výsuvným stolem o záběru devět metrů a abych pravdu řekl, měli jsem z tohoto záběru trochu strach,“ pokračuje Radek Gajdoš. „U Laverdy byl problém ohlídat šest metrů, kvůli sloupku a počítači nebylo vidět z jednoho rohu do druhého. Nové mlátička má kabinu dvakrát tak velkou, takže výhled je mnohonásobně lepší než u starého typu. Při jízdě vidím bez problému od jednoho kraje ke druhému. Dnes jsme rádi, že jsme zvolili právě tento model a k tomu i lištu se širokým záběrem. Na výkonech a samozřejmě i nákladech je to znát. S největší pravděpodobností se budeme zaměřovat jen na jednu značku, neboť jsme s ní velice spokojeni. Jak se říká, je lepší, když jsou všechny koně z jedné maštale.“
Jak utopit mlátičku
Zrovna když Radek Gajdoš vychvaloval u nového stroje uzávěrku diferenciálu, která je v letošních vlhkých podmínkách k nezaplacení, zapadli jsme s mlátičkou po nápravy do rozmoklé ornice. Téměř 20 tun s plnou násypkou oschlý povrch lánu neudržel. „To je jeden z problémů práce ve službách,“ říká trochu rozmrzele Radek Gajdoš. „Cizí pole neznám a snadno mlátičku utopím. Doma by se mi to nestalo. Pokud to půjde takhle dál, nevydělám si ani na naftu.“
V záloze však byl traktor Case IH Magnum 280, který jen chvíli před tím vytáhl z obdobných „problémů“ nedaleko sklízející Laverdu. Přestože lano několikrát prasklo a zásobník se musel vyprázdnit, nakonec „žně“ pokračovaly. A večer byl lán pšenice u Velkých Bílovic už sklizen.
Klíčové informace
-Společnosti NECHO se sídlem v Břeclavi vsadila na techniku Case IH.
-Základem strojového parku jsou traktory Magnum 280, Puma 210, Maxxum 125 a sklízecí mlátička AF 8120.
-Při výběru rozhodovaly nejen vysoká kvalita a spolehlivost techniky, ale i dostupnost náhradních dílů a rychlý a spolehlivý a servis.