18.03.2002 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstava Agromek Dánsko

V Evropě je první výstavou v roce Agromek v Dánsku. Také letos zde více než 580 vystavovatelů předvádělo nejnovější trendy vývoje svých strojů a svůj zájem o novinky potvrdilo přes 80 000 návštěvníků. Více než 2/3 veškeré dánské zemědělské produkce se exportuje do zahraničí, a to v hodnotě 55 mil. DK, a tak není divu, že tato země klade velký důraz na podporu svých produktů.

Agromek, výstava, která se koná každý rok v dánském Herningu, poskytuje farmářům příležitost zjistit, co je nového ve výrobě zemědělských strojů. Je to také příležitost k pozvání zahraničních návštěvníků a navázání důležitých obchodních konexí a k udržení těch starých. Je to politika, která přináší výsledky. V roce 1980 činila hodnota veškerého exportu něco málo přes 28 miliard DK, v roce 1990 to bylo již 49 a v současné době 55 000 miliard DK. Počet farem v Dánsku o průměrné velikosti 47 ha je 55 800, průměrné stáří farmářů je 51 let. Čistý zisk v roce 2000 byl z rostlinné výroby 39 000 DK, z chovu dojnic 207 000 DK a chovu prasat 416 000 DK.

Žací mačkač Taarup 5090
Na výstavě Agromek Dánsko v Herningu byl nabízen nejnovější žací mačkač Taarup, model Butterfly 5090 o záběru 9 m. Tento stroj má tři žací sekce, v každé sekci je osm disků. Je to čelně nesený stroj a každá z těchto sekcí může pracovat samostatně. Je zde rovněž zdokonalený dopravníkový systém, který může ukládat všechny řádky na jeden. Novým vývojem prošel i rám, který nyní umožňuje, aby všechny tři jednotky včetně mačkacích mohly pracovat samostatně. Každá jednotka je samostatně odpružená a nezávisle kopíruje povrch pole. Obě postranní sekce se pro přepravu sklápějí a tak se dosahuje přepravní šířky 3 m. Za žacím strojem mohou zůstat tři, dva nebo jeden řádek nebo rozprostřený pás posečené hmoty v celé šíři záběru.

Obsekávač sloupků a stromů
Zařízení původně určené pro sečení trávy kolem sloupků na dálnicích a kolem dalších překážek lze využívat i v zemědělství. Je to italský model Massimo Strimamower. Byl úspěšně vyzkoušen při sečení trávy kolem mladých stromků a dokonce i keřů vinné révy. Je nesený čelně na traktoru. Má dvě hydraulicky ovládaná ramena, na kterých jsou samostatně hydraulicky poháněné žací hlavice. Řidič traktoru umístí tyto dvě hlavice po obou stranách překážky nebo plotu a najednou seče obě strany této překážky. Rotující hlavice mají průměr 50 cm. Pružný dotekový senzor po styku s překážkou vychýlí hlavici, aby nedošlo k jejímu poškození nebo k poškození stroje. Po překonání překážky se hlavice vrací zpět. Rotor pracuje těsně nad zemí. Hodnota tohoto stroje je vyjádřena především úsporou lidské práce vynakládané na ruční dosekávání uvedených míst.

Separátor výkalů
V Dánsku je 23 000 farem s chovem dojnic a 13 000 jednotek s chovem prasat a aplikace kejdy a chlévského hnoje je pokračujícím problémem nejen v této zemi, zvláště když legislativní limity silně omezují stávající techniky rozmetání.
Výzkum řeší nové technologie, které jsou vhodnější pro životní prostředí. Echberg Manutech navrhuje metodu, o které prohlašuje, že snižuje náklady, omezuje tvorbu zápachu, omezuje uvolňování čpavku do ovzduší a zlepšuje nutriční hodnotu hnoje.
Kejda uskladněná v nádrži se přečerpává na sítový separátor s pryžovými rameny, které protlačují tekutou část síty, takže na sítu zbude podíl o vlhkosti přibližně 25 %. Tekutý podíl se pak přečerpává do uzavřené nádrže, kde se provzdušňuje, aby se dosáhlo tekutiny bez zápachu a nitrátů.
Pevná frakce se mezitím dopravuje do fermentačního zásobníku, kde se ponechává asi 12 dní. Odtud vychází jako kompost bez zápachu s obsahem sušiny 70 %. Tento produkt se může prodávat jako hnojivo nebo dokonce může být spalován za účelem získání energie, vysvětluje Echberg. Jak z aeračního tak i z kompostovacího procesu se uvolněný čpavek jímá do kapaliny. Do systému je zařazen i filtr k čištění vzduchu. Kapalina se pak vrací do skladovací nádrže tekuté frakce nebo do zásobníku kompostu. První zařízení tohoto druhu bude instalováno na farmě s chovem prasat v Dánsku.

Kombinovaná souprava Dal-Bo
V současné době se neustále rozšiřuje slučování pracovních operací prováděných při jednom přejezdu soupravy po poli. Také firma Dal-Bo přichází na trh s kombinovanou soupravou z talířových bran, drobících válců a secího stroje. Model AXR-H Discdrill má pneumatický secí stroj německého výrobce Rauch. Osivo je v zásobníku zrna vpředu o kapacitě 1350 litrů a hadicemi vedeno dozadu soupravy o délce 10 m do secích botek. Mezi zásobníkem a secím strojem je hlavní kultivační prvek - sada těžkých talířových bran, které lze hydraulicky nastavovat na požadovanou intenzitu kypření. Zahloubení pracovních orgánů udržuje na požadované hodnotě přítlačné kolo za talířovými branami, instalované hned za dvěma přepravními koly. Distribuční hlavice rozděluje zrno do dvoutalířových secích botek. Vytvořená brázdička se zrnem je zahrnována pružnými branami vzadu. Výrobce oznamuje, že secí botky a secí stroj mohou být demontovány a používány samostatně. Podobně i talířové brány. Doporučený výkon traktoru je 111 kW.

Tlaková myčka
Kromě několika málo zlepšení se tlakové myčky změnily jen velmi málo. Základní princip rozstřiku tlakové vody z trysky na konci hadice zůstává stále stejný. Ale nyní v souvislosti s legislativními změnami došlo k navržení nové rukojeti a spouštěče. Alto Ergo 3000 vyvinul nový systém, který místo toho, aby nechal proudit vodu do rukojeti, tak ji přivádí přímo do hadice s vypínačem dálkově ovládaným od rukojeti. Toto uspořádání zabraňuje vibracím přenášeným na ruce pracovníka. Uvedený mechanismu lze instalovat na většinu používaných tlakových myček.

Snímač točivého momentu
Tento mechanismus je jednoduché konstrukce a vkládá se mezi hnací hřídel a poháněné mechanismy strojů. Model Lykketronic vysílá informace o zatížení určité části stroje. Pohonný mechanismus je přerušen mohutným pryžovým blokem, který má na přední straně jeden magnetický senzor a na zadní straně druhý. Tak lze zaznamenat úhlovou odchylku a podle ní i velikost zatížení. Výrobce rozmetadel hnoje použil tento mechanismus na rozmetadlech vykládaných dozadu. Podle velikosti točivého momentu lze pomocí palubního počítače ovlivnit rychlost jízdy soupravy po poli nebo výši dávky aplikovaného hnoje (požadovanou dávku na určitou plochu). Jakmile se v automatickém programu do počítače vloží základní údaje, rotory se začnou otáčet, zadní čelo se otevře a hydraulicky poháněný podlahový dopravník začne přisouvat materiál k rotorům. Lykketronic pomocí točivého momentu na hřídeli rotorů udržuje požadovanou dávku na hektar v závislosti na rychlosti a záběru. Po vyprázdnění rozmetadla počítač ohlásí konec a oznámí, kolik hnoje bylo rozmetáno při určité dávce. Podle toho řidič může nastavit hodnoty pro další jízdu.

Ze zahraničních materiálů ing. Milan Šťastný,
ÚZPI Praha

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down