Zajímavé porovnání systémů pro aplikaci hnojiv

Systémový nosič Xerion firmy CLAAS je konstruován tak, aby dovoloval instalaci nástaveb různé konstrukce a mnohostranné využívání v průběhu roku. Své produkty pro tento univerzální stroj nabízí také firma KAWECO. Zajímavou možnost porovnání dvou typů agregací poskytl Den s technikou KAWECO, který organizovala společnost AGRALL zemědělská technika na pozemcích ADW Lesonice.

Firma KAWECO má ve svém programu jak pevně instalovanou nástavbu na Xerion SaddleTrac, tak i cisterny s větším objemem, které se agregují pomocí „labutího krku“ – silné oje s připojením do koule K-110 za kabinou traktoru Xerion ve verzi Trac VC anebo Trac. Jedná se o cisterny o menším průměru na dvou- nebo třínápravovém podvozku, anebo o cisternu Double Twin-Shift o průměru větším, ale menší délce.

Prvně uvedené cisterny mohou pracovat i s hadicovými aplikátory o velkém záběru, které je možné podél nich sklopit. Uprostřed mohou být tyto cisterny také osazeny dlouhým nasávacím ramenem. Naproti tomu verze Double Twin-Shift o objemu 21 krychlových metrů má jednu nápravu se čtveřicí pneumatik. Pro aplikaci se náprava na teleskopických nosnících hydraulicky roztáhne o 50 cm, takže všechny čtyři pneumatiky se odvalují mimo stopy od kol traktoru. Výsledkem je šetrné působení soupravy na půdu. Výhodu má toto řešení také ve větší stabilitě na svazích. Pro pneumatiky o průměru až 1950 mm má cisterna dostatečně velká vybrání.

Součástí podvozku je pevně zabudované zvedací zařízení pro uchycení aplikátoru. Vpředu se pak nachází mechanický ukazatel naplnění a dvojice stavoznaků. Uvnitř je cisterna osazena dvojicí vlnolamů.*

Více informací přinese Mechanizace zemědělství 9/2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *