Počátkem dubna jsem měl možnost navštívit výrobní závod společnosti SaMASZ, který se nachází ve východní části Polska a sice v Zabludowě, nedaleko města Bialystok. Součástí návštěvy byla nejen prohlídka výrobních prostor, ale také prezentace vyráběného sortimentu. Ten je velmi široký, čítá přes 200 modelů a není tedy možné se mu detailně věnovat. Proto se pokusím zaměřit na některé zajímavosti a stroje, které se často prodávají na našem trhu.
Technika SaMASZ je známá zejména na poli žacích strojů a tato technika tvoří největší objem prodejů. Stále jsou vyráběny i bubnové žací stroje, avšak zájem o ně je malý a prodejům dominují disková provedení. Ta jsou vyráběna v několika modelových řadách. Na pomyslném technologickém žebříčku strojí nejníže modelová řada Samba, která sází na jednoduchost, lehkost konstrukce, energetickou nenáročnost a zajímavou cenu.
Žací stroje Samba jsou vyráběny se záběrem 1,6 až 2,8 m a vyznačují se šroubovanou žací lištou s liniovým pohonem, kdy všechna ozubená kola pohonu jsou umístěna v jedné řadě. Výrobce tento systém nazývá LiteCut.
Žací disky strojů Samba jsou vybaveny tvrzenými držáky nožů s rychlovýměnným systémem a možností otočení o 360°, uloženy ve dvou ložiscích a jištěny střižným klínkem na hřídeli. Jako výbavu na přání lze dodat plazy pro zvýšení výšky sečení.
Žací stroje Samba jsou bočně nesené s mechanickou pojistkou, která je aktivní při najetí na překážku, a pohonem lišty pomocí klínových řemenů. Nízká energetická náročnost umožňuje agregaci s traktory o výkonu od 60 k. Stroje Samba mohou pracovat s příčným náklonem +/- 30° a při zvedání na souvrati tak není nutné měnit polohu tříbodového závěsu.
Perfektní sečení
U výkonnějších žacích strojů SaMASZ je využíván systém PerfectCut. Skříň žací lišty je svařovaná a rozmístění ozubených kol není liniové. To znamená, že v řadě jsou velká hnací kola, od nichž je vždy samostatně řešen pohon žacích disků. Konstrukce disků je obdobná jako u systémů LineCut. Na spodní části lišty jsou plazy a též výměnné kluzné podložky zvyšující bezpečnost práce a životnost stroje.
Klasickým žacím strojem se systémem PerfectCut je modelová řada KT. Ta zahrnuje sedm verzí se záběrem 2,6 až 3,4 metru a je konstruována jako vzadu nesená s centrálním zavěšením a pružinovým, nebo hydropneumatickým odlehčením (to lze nastavovat přímo z kabiny traktoru). Patentované, mechanicky ovládané zajištění stroje dovoluje bezpečnou volbu mezi transportní, parkovací a pracovní polohou. Samozřejmostí je možnost kondicionéru, jeho dvourychlostní převodovka umožňuje zvolit otáčky 700, anebo 100 za minutu. Prstový kondicionér může být v kovovém, anebo plastovém provedení, možné jsou i mačkací válce. Jištění při najetí na překážku je řešeno hydraulicky, a pokud k němu dojde, vychýlí se stroj o 24° dozadu a zvedne o 50 cm. Po překonání překážky se vrátí zpět do pracovní polohy.*
Celý článek naleznete v Mechanizaci zemědělství 7/2019.