Společnost HZT má ve svém prodejním portfoliu několik zajímavých značek. Mezi ty nejzajímavější patří krmné vozy a technologie pro krmení skotu od firmy Trioliet a nově též anglická technika Mzuri.
O krmných vozech Trioliet toho již bylo napsáno hodně, zejména pak o tom, že díky své konstrukci s vykusovači nerozmělňují konzervované krmivo. Stejně tak bez zajímavosti nejsou ani krmné linky jež umí krmivo dopravovat ve vozících zavěšených na vodicí dráze, nebo nově i pozemním způsobem s využitím indukčního kabelu pro navádění.
Zaměříme proto svoji pozornost na půdozpracující techniku Mzuri. Její domovinou je Anglie a vznikla na popud jednoho z tamních farmářů, který hledal univerzální stroj, s nímž by dokázal provést setí za různých půdních i povětrnostních podmínek. A protože nikdo nevyráběl to, co by si představoval, vyrobil si jej sám, a jelikož o něj byl zájem mezi ostatními zemědělci, začal jej vyrábět ve větším množství.
Pro Till = Strip Till
Secí stroj Pro Till zapadá do technologie pásového zpracování půdy, jeho výsevní jednotky jsou rozmístěny ve vzdálenosti 33 cm a je určen pro výsev obilnin, luskovin i olejnin, tedy plodin běžně označovaných jako hustě seté. Půda je zpracovávána v pásech kypřicími radličkami, a to až do hloubky 40 cm, obvykle však v hloubce okolo 20 cm. Před radličkami jsou kotouče, které pomáhají otevřít půdu, za radličkami utužovací kola a za nimi výkyvně uložená secí botka s kopírovacím kolečkem a případně zavlačovačem.
Funkcí pěchovacího kola není jen zpětně utužit nakypřený pás půdy, ale též vytvořit z nezpracovaného meziřádku hrůbek, který má protierozní efekt, a protože v něm není přerušena kapilarita, slouží k zásobené povrchové vrstvy půdy vodou.
Nabízí se otázka vhodnosti řádků širokých 33 cm pro setí obilnin a obdobných plodin, které jsme zvyklí vysévat do užších řádků. Není to problém, neboť osivo je jednou secí botkou vyséváno do dvouřádku. Z hlediska organizace porostu a rozmístění rostlin z pohledu světla tak tento způsob setí poskytuje podobné výsledky jako setí na meziřádkovou vzdálenost 12,5, nebo 15 cm.
Pokud je vysévána řepka, jsou použity secí botky, které formují jeden řádek, v případě setí kukuřice či jiných plodin vyžadujících přesný výsev jsou výsevní botky demontovány a nahrazeny výsevními vozíky s dvojnásobnou vzdáleností řádků. Secí stroj Pro Till je vyráběn ve dvou variantách a v záběrech 3, 4 a 6 metrů.*
Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.