Tradičním z českých vystavovatelů na veletrhu Agritechnica je i Agrio MZS. Jak by ne když německý trh je pro tuto českou a renomovanou firmu velmi důležitý. Na hannoverském výstavišti se v zajímavé expozici představily tři postřikovače. Dva tažené (Mamut a Napa) a též samojízdný stroj Dino, jehož sériová výroba začne v roce 2018.
O novém samojízdném postřikovači Dino jsme psali již několikrát a v loňském roce probíhalo jeho finální provozní testování, při němž se ladily detaily tak, aby stroje, které budou dodány zákazníkům, netrpěly takzvanými dětskými nemocemi. Výrobce se zahájením sériové výroby záměrně nespěchal.
Provozní testování
Na podzim si nový postřikovač Dino vyzkoušelo patnáct potenciálních zákazníků, kteří s ním byli spokojeni, zejména oceňovali automatickou regulaci otáček motoru, která přispívá k příznivé provozní spotřebě paliva, pochvalovali si i komfortní kabinu. Při finálním testování se vyskytl pouze jeden závažnější nedostatek, kterým bylo naladění hydrostatického pojezdového ústrojí. To mělo problém přenést energii při výjezdech do extrémně prudkých kopců. Účinnost hydrostatiky byla úspěšně navýšena, a jak poznamenal jednatel firmy Agrio MZS Ivan Olšan, nebyla to tak jednoduchá záležitost, protože na hydropojezdu se různě optimalizuje okolo 300 parametrů, které se vzájemně ovlivňují.
Na čem se pracuje?
V plném proudu jsou práce na zcela novém postřikovači Gekon, který by se měl vyznačovat o něco nižšími výkonnostními parametry než Dino, zejména z pohledu objemu nádrže na postřikovou jíchu, zato by měl mít jiné přednosti. Tou hlavní bude hydraulicky stavitelná světlá výška v rozmezí od 1,3 do 1,9 m. Postřikovač bude mít i menší vnější rozměry, a tak se pro něj musí část ze sortimentu ramen vyrobit zcela nově, zejména 36metrová ramena, která musí být třídílně skládaná.
Agrio nedávno pozastavilo výrobu samojízdného postřikovače SAMec, přestože zájem o něj stále byl. Důvodem byla legislativní omezení z pohledu emisí použitého motoru. Nicméně ukončení výroby tohoto modelu není definitivní a v plánu je nástupce, který by se měl vyznačovat podobnými vlastnostmi jako SAMec, tedy hlavně jednoduchostí s cílem příznivé pořizovací ceny i provozních nákladů.*
Celý článek naleznete v týdeníku Zemědělec.