22.03.2018 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Žací technika a její kombinace

Sklizni a výrobě objemných krmiv dominují rotační žací stroje, přičemž převažuje využívání diskových modelů. Řada výrobců však nabízí kromě diskových také bubnové modely, jejichž nabídka však nedosahuje takové rozmanitosti jako v případě diskové žací techniky. Trhu dominují rotační modely, avšak pro specifické podmínky jsou stále k dispozici žací stroje lištové, které lze sestavovat do různých kombinací.

Naprostá většina modelů rotačních žacích strojů využívá různých typů kolových traktorů nebo nosičů nářadí coby energetických prostředků, avšak setkáme se rovněž se speciálními samojízdnými žacími stroji určenými pro využití na velkých farmách, nebo podnicích služeb. Pro širší využití lze nahradit žací jednotky samojízdných strojů jednotkami mulčovacími.

Rotační žací stroje jsou k dispozici v různých záběrech, což platí jak pro čelně, tak vzadu nesené a závěsné modely. Pro sestavování žacích kombinací se využívá vybraná skupina modelů. Obecně můžeme konstatovat, že v případě čelně nesených provedení jde obvykle o pracovní záběry v rozsahu 2,5 – 3,5 m, z pohledu vzadu nesených žacích strojů se jedná zpravidla o modely se záběrem od 2,5 m výše.

Kromě základních typů žacích strojů je vyráběna poměrně rozmanitá nabídka příslušenství. V obecné rovině se jedná jak o základní doplňky, kam patří především různá provedení plazů, tak o různé konstrukční celky, kdy jde především o různé varianty lamačů píce či mačkacích válců.

 Základní druhy konstrukce

Stejně jako ostatní techniku agregovanou s různými typy trakčních prostředků můžeme také žací stroje rozdělit podle způsobu, jakým se s výše uvedenými energetickými prostředky agregují. V případě diskové techniky se jedná o čelně nesené žací stroje a dále pak o stroje vzadu nesené, vyráběné ve dvou provedeních.

Základní typy můžeme označit jako boční jednostranné. Nosný rám různé konstrukce je opatřen jednou žací jednotkou. Dále se setkáme s oboustrannými provedeními, kdy jsou k rámu připojeny dvě žací jednotky. V prvním případě je boční žací stroj umístěn tak, že žací jednotka provádí pokos na pravé straně energetického prostředku, zatímco v případě dvojice jednotek probíhá sečení porostů kromě pravé, také na levé straně trakčního prostředku.

Kromě klasických jednostranných bočních žacích strojů nabízí výrobci techniky pro sklizeň píce také návěsná provedení. S rostoucími záběry se v případě návěsných modelů setkáme také s kombinacemi žacích strojů provádějících pokos na obou stranách trakčního prostředku.

V případě bubnových rotačních žacích strojů opět hovoříme o čelně a bočně nesených typech techniky. V minulosti bylo celkem běžné využití oboustranných a závěsných bubnových modelů.

V úvodu byly zmíněné též modely lištové žací techniky, která je k dispozici jako nesená, a to pro přední i zadní tříbodový závěs. S klasickou, zpravidla prstovou žací lištou se setkáme i v případě samojízdné žací techniky, která je dnes zpravidla součástí výrobních programů určených zejména pro mimoevropské trhy. Takto koncipované samojízdné modely pracují také v kombinaci s rotačními žacími stroji.

Filip Javorek

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 3/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down