Co se týká nutnosti změny v nastavení sklízecí mlátičky, je to otázka zejména stavu porostu a podmínek sklizně. Když vezmu takový základ, tak bych měl nastavení měnit minimálně třikrát až čtyřikrát denně (ráno vlhko, poledne sucho, večer vlhko). K tomu mi přibývají další důležité faktory (například rovnoměrnost zralosti a výnosu na poli, podélná svažitost terénu).
Což znamená, že pokud chci výkonnost stroje využívat v co nejvyšší míře, měl bych v rámci pole měnit nastavení stroje při změně těchto podmínek:
- vlhčí (nezralý) porost - zhoršená separace zrna ze slámy
- přeschlá sláma - vyšší lámavost, vyšší zatížení čištění
- zaschlé zrno, málo hmoty - horší výmlat, nutno agresivněji mlátit
- jízda do svahu a ze svahu - jiný tok materiálu na čištění
Kromě změny množství materiálu, kterou lze často vykompenzovat pouhou změnou rychlosti jízdy tak, aby přísun materiálu do stroje byl stále na stejné úrovni, je pro zachování výkonnosti stroje v ostatních případech nutno provést nějakou úpravu nastavení mlácení, separace nebo čištění. Pak je to jen otázka řidiče, jeho znalostí a vůle to provést.
Proto Claas nabízí systém Cemos Auto Treshing, který na všechny tyto změny reaguje a upravuje nastavení stroje.
Co se týká kontroly ztrát, je nutné na každém poli provést a nebo zkontrolovat nastavení ztrátoměrů (optimální, tedy 1% ztráty závisí na výnosu a velikosti zrn). Pak už je stačí zkontrolovat ještě jednou v průběhu sklizně daného pozemku, jestli skutečnost odpovídá tomu, co jsem si nastavil a ukazuje počítač.