28.08.2018 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výzkumníci proti suchu a erozi

Ve stánku Výzkumného ústavu zemědělské techniky, v. v. i., se mohli návštěvníci Našeho pole seznámit s řadou výsledků aplikovaného výzkumu, které mohou výrazně pomoci českým zemědělcům a přírodnímu prostředí. Dva představené projekty se týkaly i v poslední době tolik aktuálních problémů s erozí u širokořádkových plodin a suchem.

„Náš výzkumný ústav věnuje tradičně velkou pozornost hospodaření s vodou v porostech brambor,“ řekl týdeníku Zemědělec výzkumník Daniel Vejchar. „Do Nabočan jsme přivezli modul hrázkovače, který je určený k podpoře akumulace vody v brázdách a snížení povrchového odtoku. Naše ověřování protierozního důlkovacího a hrázkovacího adaptéru za dvouřádkovým sázečem potvrdilo vhodnost tohoto technického opatření k využití v praxi. Z jednoho našeho projektu pak vzešla i protierozní plečka. Při zjišťování účinnosti agrotechnických protierozních opatření od výsadby brambor do sklizně v porovnání s konvenčním způsobem založenou kontrolou jsme zjistili, že u pokusu s protierozním opatřením byl naměřen až o 88 procent nižší smyv půdy, čímž se zabránilo odnosu až 29 tun jemných frakcí ornice z jednoho hektaru. Protierozní účinnost opakovaného důlkování v technologii pěstování brambor v záhonově odkameněných hrůbcích byla v průměru tří let kolem 83 procent. V kolejové brázdě byla v průměru eroze 1,4násobně vyšší než ve středové nekolejové brázdě, a proto by se účinná protierozní opatření měla týkat zamezení povrchového odtoku především v ní.“

Více naleznete v Zemědělci č. 35.

„Náš výzkumný ústav věnuje tradičně velkou pozornost hospodaření s vodou v porostech brambor,“ řekl týdeníku Zemědělec výzkumník Daniel Vejchar. „Do Nabočan jsme přivezli modul hrázkovače, který je určený k podpoře akumulace vody v brázdách a snížení povrchového odtoku. Naše ověřování protierozního důlkovacího a hrázkovacího adaptéru za dvouřádkovým sázečem potvrdilo vhodnost tohoto technického opatření k využití v praxi. Z jednoho našeho projektu pak vzešla i protierozní plečka. Při zjišťování účinnosti agrotechnických protierozních opatření od výsadby brambor do sklizně v porovnání s konvenčním způsobem založenou kontrolou jsme zjistili, že u pokusu s protierozním opatřením byl naměřen až o 88 procent nižší smyv půdy, čímž se zabránilo odnosu až 29 tun jemných frakcí ornice z jednoho hektaru. Protierozní účinnost opakovaného důlkování v technologii pěstování brambor v záhonově odkameněných hrůbcích byla v průměru tří let kolem 83 procent. V kolejové brázdě byla v průměru eroze 1,4násobně vyšší než ve středové nekolejové brázdě, a proto by se účinná protierozní opatření měla týkat zamezení povrchového odtoku především v ní.“*

Více naleznete v Zemědělci č. 35.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down