Vhodný termín setí jarních plodin lze univerzálně doporučit jen těžko. Kromě agrotechnické lhůty je ovlivněn také teplotou půdy a její vlhkostí. Mnoho zemědělců se snaží vyrazit na jaře do pole co nejdříve, a s tímto cílem se také vybavují vhodnou technikou.
Některé typy secích kombinací dokáží zpracovat i vlhkou půdu a založit porosty jarních obilnin s předstihem. Pro takové práce je třeba zvolit správný typ opěrného válce, který nebude způsobovat škodlivé zamazání. Zvláště jarní ječmen je na tuto chybu ve zpracování půdy velmi citlivý.
Při příliš časných vstupech na pozemek má půda na jaře malou únosnost. V jarním období je citlivá na utužení a u chladné a příliš vlhké půdy je tato citlivost značná. Je tedy třeba uvážit, zda se velmi časný termín setí jarních obilnin na úkor těchto rizik vůbec vyplatí.
Naopak při přípravě půdy pro setí cukrovky se počet zásahů na jaře snižuje na minimum, aby nedocházelo ke ztrátám vláhy. Podzimní základní zpracování půdy je doplněno ještě urovnáním povrchu; na jaře se pozemek připraví kompaktorem, po němž následuje výsev. Další možností je pěstování cukrové řepy na hrůbcích, které se připraví již na podzim. Tato technologie se osvědčuje na těžkých půdách, kde orba je velmi nákladná, zdlouhavá a nepřináší požadovaný efekt.
Pro hlubší nakypření mělce zpracované půdy se používají radličkové kypřiče. Ty jsou již vyvíjeny tak, aby představovaly univerzálně využitelný stroj. Větší pracovní hloubka na rozdíl od mělké podmítky klade výrazně větší nároky na stabilitu. Na kamenitých pozemcích je důležité jištění proti přetížení. Prosazují se stále více mechanické systémy, protože jsou robustnější a levnější, než hydraulické jištění.