Radličkové kypřiče v dnešní době představují univerzálně využitelné stroje na zpracování půdy. Kromě první či opakované podmítky se mohou využívat i pro předseťovou přípravu.
Pracovní hloubku stroje na nastavené úrovni má udržovat opěrný válec. Při hlubším zpracování půdy roste kromě toho ještě význam účinnosti zpětného utužení. Na středních a těžkých půdách k tomu potřebuje dostatečnou hmotnost a přiměřenou pojezdovou rychlost. Mnozí výrobci představili těžké opěrné válce z litiny, případně doplněné vrstvou pryže na povrchu, které i při kypření do hloubky více než 20 cm dokáží odstranit vzniklé dutiny v půdě (možný úkryt pro škůdce). Také průměr válců roste – dosahuje dokonce i více než 80 cm.
Malé a rodinné zemědělské podniky mají naproti tomu zvýšený zájem o radličkové kypřiče v neseném provedení. V agregaci s traktorem střední výkonové třídy vytváří soupravu se snadnou manévrovatelností. Požadovaná šířka záběru je mezi 4,5 až 6 m a zároveň je třeba docílit dostatečně intenzivního působení na půdu. Aby to vše bylo realizovatelné bez nutnosti vlastního podvozku, vyvinuli výrobci speciální typy kypřičů s lehkou konstrukcí a dvěma nosníky, tudíž těžištěm v blízkosti traktoru. Výhodou neseného provedení je rychlé otáčení na souvratích, snadná regulace pracovní hloubky z kabiny i rychlé přestavení z pracovní do transportní polohy.
U rotačních bran by měl řidič věnovat dostatek pozornosti nastavení pojezdové rychlosti, vhodných otáček a hloubce záběru hřebů tak, aby bylo dosaženo optimálního poměru mezi výsledným efektem stroje a jeho energetickou náročností (tzn. provozními náklady). Správné přizpůsobení otáček rotorů příslušné pojezdové rychlosti má také výrazný vliv na kvalitu práce.
Více informací v Zemědělském týdeníku.