Nový systém pásového zpracování půdy s sebou nese řadu výhod, k nimž patří i vhodnější podmínky pro výsev. Oproti technologiím setí do nezpracované půdy má zpracovaná půda v pásech vyšší teplotu a kvalitněji připravené seťové lůžko, a díky nakypřenosti a odstranění půdního zhutnění se dosahuje i zachování vláhového režimu půdy. Výhodou je také úspora času a nákladů při zpracování půdy, případně ještě spojeném se souběžným ukládáním hnojiva.
V průběhu konference na téma Půdoochranné technologie pro pěstování silážní kukuřice, konané v prostorách podniku ZD Krásná Hora nad Vltavou, přiblížil Ing. Pavel Nerušil podmínky, v nichž pracovníci Výzkumného ústavu rostlinné výroby prováděli maloparcelové a poloprovozní pokusy: v řepařské výrobní oblasti Boskovické brázdy (tzv. Malá Haná) a v oblasti Středočeské pahorkatiny (výrobní oblast bramborářská, nadmořská výška 400 -550 m). Obě lokality se odlišují klimatickými i půdními podmínkami. Ve Středočeské pahorkatině se jednalo o pozemky ZD Krásná Hora nad Vltavou na dvou lokalitách na středisku Petrovice. Na Malé Hané pak o podnik Hanácká zemědělská společnost Jevíčko, a.s. Porosty kukuřice byly zakládány v maloparcelových a v poloprovozních pokusech a vždy v šesti rozdílných variantách.
Půda se kypřila v pásech s využitím stroje Eco Tiller 600 společnosti P+L, který je osazen osmi pracovními jednotkami. Zajímavá zkušenost hovoří o tom, že pokud dojde k zámrzu půdy, například na začátku prosince, po velkých srážkách, může to vést k omezení nasazení tohoto stroje.
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 2/2019.