Inženýři firmy Zunhammer si již v roce 2003 lámali hlavu nad tím, jak změřit skutečný obsah živin v kejdě. Ve spolupráci s Univerzitou ve městě Kiel vyvinuli systém „VAN-Control“, a v roce 2007 obdržel Zunhammer za toto nadčasové řešení stříbrnou medaili veletrhu Agritechnica. Systém VAN-Control otevřel hned dvě nové cesty: kejdu jako ryzí biohnojivo bylo možné využívat podobně, jako hnojiva minerální, a bylo možné realizovat systémy precizního zemědělství.
Systém VAN-Control dokáže již při plnění kejdou přímo na cisterně s vysokou frekvencí měřit zároveň celkový obsah dusíku, obsah amonného dusíku, fosforu, draslíku a sušiny. Systém je založen na infračervené spektrofotometrii: senzor NIR vysílá prostřednictvím okénka do vedení kejdy světlo a měří jeho reflexi. Barevné spektrum odraženého světla, které bylo senzorem zachyceno, odpovídá obsahu živin, je proto rozloženo na různé vlnové délky, zaznamenáno a výsledek je porovnán s databází, kterou má zařízení ve své paměti. Výsledkem tohoto měření jsou hodnoty obsahu živin.
Takto je přesně zjištěno, jaký obsah živin má kejda, načerpaná do cisterny. A na poli pak lze přistoupit k regulované aplikaci kejdy, kdy se mění průtok tohoto hnojiva v cisterně tak, aby byla dodržena požadovaná dávka jednotlivých živin na plochu. Vše je samozřejmě v průběhu práce elektronicky zaznamenáváno, v případě dostupnosti signálu GPS s udáním přesné polohy.*
Více informací přinese měsíčník Mechanizace zemědělství č.2/2019.