Jedním ze zemědělských podniků se smíšeným zaměřením na Pardubicku je Zemědělské družstvo Růžový palouček. Firma se sídlem v obci Morašice se na výměře 2850 hektarů zemědělské půdy věnuje nejen produkci tržních plodin, ale i výrobě krmiva pro početné stádo skotu. Ve dvou střediscích je ustájeno dohromady 1270 dojnic, a to buď formou stlaného provozu či kejdového hospodářství.
Roční produkce kejdy dosahuje značných hodnot – činí 25 000 m3. Pro toto cenné organické hnojivo jsou k dispozici značné skladovací kapacity, nicméně jim musí odpovídat i výkonnost aplikační techniky.
Doposud byla aplikace kejdy prováděna s využitím dvojice traktorových aplikačních cisteren – s objemem 11,5 a 22,7 m3. A to se souběžným zapravením do půdy. Traktory s cisternami si musely pro každé nasátí kejdy do střediska dojíždět, a to do vzdálenosti osm až deset kilometrů. Tato technologie měla také problémy s negativním vlivem na zhutňování půdy. A nakonec plánují pracovníci podniku začít využívat i moderní půdoochranné technologie, jako je strip-till.
Proto se rozhodli investovat do nové aplikační techniky. V podniku pracují sklízecí mlátičky Claas, závěsná technika firmy Väderstad při zpracování půdy, setí úzkořádkových plodin i při přesném setí širokořádkových plodin. Zemědělský podnik má také dobré vztahy se společností KLAS Nekoř a velmi dobré zkušenosti s fungováním servisu této společnosti. Proto byl zvolen stroj od tohoto dodavatele, kterým se stal Claas Xerion 4000 SaddleTrac s kejdovou nástavbou Kaweco. Nádrž pojme 16 000 l kejdy, kterou si načerpá v průběhu dvou minut z přívozních prostředků. Součástí nástavby je čelní sací rameno s urychlovačem.*
Více informací v Mechanizaci zemědělství.