Systémy řízení flotil strojů dovolují provádět plánování, kontrolu, vyhodnocování a dokumentaci mezipodnikového nasazení velkého počtu zemědělských strojů. Díky systematickému a přehlednému plánování lze stroje využívat podstatně efektivněji. A to nejen při odvozu, ale i při navážení na pole, například při dovážení vody k postřikovačům.
Navíc jsou data o strojích, zákaznících a zakázkách k dispozici na mobilních zařízeních kdykoli a kdekoli v terénu. To představuje pro vedoucí pracovníky výhodu: když jsou kdekoli informováni o místě pohybu jednotlivých strojů a o průběhu práce, mají usnadněné rozhodování.
Nicméně odstartování systémů také vyžaduje určitou přípravu. Nejprve je zapotřebí přiřadit jednotlivým pozemkům příslušná data, jako jsou názvy podniků, resp. zákazníků, označení honu, výměra, obrysy, druh plodiny atd. Vhodným způsobem je nahrání digitálních dat do elektronické kartotéky honů.
Zajímavou součástí řízení podniku v zahraničí je kontrola vlhkosti v půdě prostřednictvím senzorů, které vysílají informace na dálku.
Systém umí také upozornit pomocí alarmu na blížící se interval pravidelné údržby. Celé provádění údržby pro stroje ve strojovém parku podniku lze pomocí telemetrického systému podstatně lépe naplánovat.
Bez toho, aby bylo nutné jezdit za stroji na pole, lze v kanceláři či kdekoli jinde zobrazit důležité provozní parametry, jako jsou například otáčky motoru, teplota a tlak hydraulického oleje, zbývající množství paliva v nádrži či napětí v elektrické soustavě. Pro toho, kdo má zájem o vyhodnocování odvedené práce, budou užitečné zprávy, informující o zpracované ploše pozemku, o průměrných výnosech u sklízecích mlátiček, průtoku hmoty či vlhkosti sklízeného materiálu či o spotřebě paliva ve vztahu k různým veličinám.