Telemetrie je systém zajímavý nejen svým způsobem fungování, ale i tím, jak rychle si získává uplatnění v praxi. I u nás již existují zemědělské podniky, které počítají s tím, že své sklízecí mlátičky budou při jejich práci na poli kontrolovat na dálku.
Znamená to, že stroje budou bezdrátově přenášet data o svém provozu na internet a odsud pak na osobní počítač v kanceláři. Zde je manažeři mohou různým způsobem využívat ke kontrole či zvýšení pracovní efektivity. Sledováním výkonnosti ve vztahu k různým veličinám lze identifikovat možnosti k optimalizaci provozu. Následně je možné pozměnit nastavení stroje a snižovat provozní náklady, dosáhnout zvýšení čistoty zrna a snížení ztrát.
Pokud bude pracovat flotila mlátiček společně, může se jeden stroj dotázat druhého na aktuální průchodnost a výši ztrát, získanou informaci porovnat s vlastní a v případě lepších výsledků jednoduše převzít nastavení druhého stroje.
Telemetrii u sklízecích mlátiček představila firma Claas již pro sezónu 2007. Kromě výše uvedených předností je možná i dálková diagnóza v případě výskytu poruchy. Pracovník servisu je přesně informován o tom, kde se vyskytuje závada.
Telemetrie poskytuje možnost, kdykoli si vyvolat všechna důležitá data o stroji. Středem zájmu je kontrola výkonnosti stroje a jeho dálková diagnostika. Firma Claas nabízí telemetrii již i pro traktory Xerion.
První takto vybavené stroje pracovaly při podmítkách v roce 2010. Systémy byly instalovány na předváděcích traktorech Xerion 4500 a Xerion 5000 a první nasazení přineslo dobré výsledky.