04.06.2019 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nováček už jezdí na farmě

V okolí obce Rejta, která se nachází nedaleko Trhových Svin, hospodaří na 256 hektarech bratři Jiří a Miroslav Steinbauerové. Zaměřují se především na pěstování klasických plodin, jako jsou ozimá pšenice, ozimý ječmen, řepka, ale v osevním postupu mají i hrách, oves a jeteloviny. Díky dobrému vybavení technikou zvládnou většinu prací sami, ale některé si nechají provádět službou. Jde zejména o sklizeň pícnin, které jsou pěstovány jen na několika desítkách hektarů, a pořizování techniky pro sečení a následné operace by nemělo ekonomický smysl.

Donedávna také neměli řádnou výbavu pro manipulaci. K ní využívali čelní nakladač na traktoru John Deere 6430, který má však svá omezení. To největší se projevilo po nákupu secího stroje Pöttinger Aerosem, který je díky velkému centrálnímu zásobníku vhodné plnit osivem z vaků. A to s čelním nakladačem není možné, neboť nemá dostatečný dosah před traktor. Bylo tedy jasné, že bude třeba zakoupit jiný stroj, který by manipulaci zvládnul.

Žhavá novinka

Na našem trhu je hodně značek i provedení nakladačů, nakonec byl zvolen Dieci 42.7 Agri Plus VS EVO2. Proč tento model? Podle slov Miroslava Steinbauera to bylo jednak z důvodu dobré spolupráce s firmou Agrozet České Budějovice, která má značku Dieci ve svém prodejním sortimentu a dále též s ohledem na to, že podobný stroj by byl u konkurence o několik stovek tisíc dražší. Přitom Dieci Agri Plus technicky za konkurencí nijak nezaostává.
Manipulátor byl pořízen v lednu tohoto roku a není bez zajímavosti, že jde o první kus z nové modelové řady prodaný v ČR a jeden z vůbec prvních, které byly vyrobeny.
A jaké práce bude vykonávat? Mimo již uvedeného nakládání osiva do secí kombinace půjde též o nakládání hnoje na polních hnojištích. Z tohoto důvodu byl proto opatřen širšími pneumatikami, než jsou v základní výbavě. Pro nakládku hnoje je určena dvoukubíková lžíce, a pokud vás napadlo, kdeže Steinbauerovi hnůj berou, když nemají živočišnou výrobu, tak odpověď je snadná. Vědí, že nejlepším statkovým hnojivem je chlévský hnůj, a tak zemědělcům, kteří mají rozsáhlou živočišnou výrobu, dodávají slámu a zpětně od nich odebírají hnůj pro zúrodňování svých pozemků.*

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 6/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down