Od sledování konkrétních strojů na dálku je již jen krůček k řízení celých flotil strojů. S tím, jak vzrostl výkon motoru a průchodnost hmoty u sklízecích mlátiček a řezaček, souvisí i nárůst požadavků na počet odvozních prostředků s větším objemem. Zároveň doprava probíhá na delší vzdálenosti. Tím jsou vytvořeny ideální podmínky pro uplatnění sledování a řízení strojů na dálku.
Systémy pro řízení flotil umožňují zvyšovat produktivitu práce pracovníků a strojů. Společně jsou založeny na bezdrátové komunikaci členů jedné sítě v reálném čase, včetně kanceláře. Zakázky mohou být z kanceláře na stroje odesílány pomocí sítě mobilních operátorů. Zakázka se řidičům, kteří jsou do společné sítě zahrnuti, objeví v kabině na terminálu. Na jeho obrazovce mohou taktéž sledovat všechny ostatní účastníky sítě – kde se nachází, kterým směrem se pohybují, či například úroveň naplnění zásobníku zrna sklízecí mlátičky. Díky tomu odpadají stovky telefonátů, obtěžujících ostatní obsluhy, a s tím i náklady na ně.
Zatímco při předávání objednávek prací na papírových formulářích se telefony u vedoucích pracovníků často téměř nezastavily, tak mobilní systém datového managementu všechny tyto problémy řeší. Pokud například podnik služeb dostal za úkol sklidit kukuřici na siláž na patnácti pozemcích v neznámém prostředí, dříve řidič odvozní soupravy již nejpozději po sklizni třetí plochy nevěděl, kde se nachází další porost. Volal tedy vedoucímu pracovníkovi, který mu kromě jiného ještě musel pečlivě popsat cestu na toto pole. Po jeho sklizni pak znova při přejíždění na další pozemek. A pokud řidič traktoru toto pole nenalezl, bylo třeba vzít auto a dojet za ním.