19.03.2020 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Různé možnosti ukládání hnojiva

Secí stroj Horsch Focus během jednoho přejezdu nejen kypří ornou půdu ve velké hloubce a ukládá osivo, ale také může aplikovat hnojivo. Dva zásobníky, jeden pro osivo a druhý pro hnojivo, lze doplnit třetím zásobníkem na hnojivo, takže je možné aplikovat na určitá místa pouze specifická hnojiva, jako je dusík či vápník.

Pokud v polovině srpna panují optimální podmínky, není třeba hnojivo rozdělovat a je lepší uložit celou dávku do depa, tedy na dno drážky do hloubky 25 cm. Až rostlina vytvoří kořen a bude ve fázi osmi až deseti listů, tak si pro živiny sáhne do větší hloubky, aniž by se musel v říjnu porost přihnojovat dusíkatým hnojivem. Pokud by se hnojivo uložilo těsně pod povrch, růst by se nastartoval příliš brzy a kořeny by rostly pod povrchem. Do depa je vhodné dávat fosfor, draslík a dusík v amonné formě. Fosfor v depu prodlužuje délku kulovitého kořenu (kořen jde za fosforem), amonný dusík zaručuje větvení kořenů a draslík zvyšuje schopnost kořenů nasávat vodu. K nevhodným živinám do depa patří nitrátový dusík, síra a hořčík.

S prodlužujícím se agrotechnickým termínem výsevu řepky je vhodné dávku hnojiva rozdělit. Jedna část hnojiva se aplikuje do hloubky 25 cm a zbylá část se umístí těsně pod povrch do hloubky 5 až 10 cm. Pokud se v některých oblastech seje řepka až na začátku září, je nutné aplikovat celou dávku hnojiva do povrchové vrstvy pro co nejrychlejší start rostliny. „Do horní vrstvy ukládáme hnojivo vždy, když čelíme nějakému problému,“ zdůrazňuje Kurt Glück. „Když je značné vlhko či je příliš pozdě nebo je extrémní sucho. Správně uložené hnojivo zajistí vysoké výnosy i za nepříznivých podmínek.“*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down