Slavná éra samojízdných strojů výrobce Claas začala v roce 1953 s mlátičkami Hercules. Při přechodu z řady Dominator na sérii Mega provedli konstruktéři modifikaci: před hlavní mláticí buben byl vložen přídavný buben, urychlující pohyb hmoty. Vzniklé mláticí ústrojí dostalo označení APS.
Bez systému APS si nebylo možné představit ani mlátičky vyšší výkonové třídy Lexion – jen s větším průměrem mláticího bubnu a větší šířkou kanálu. A pro velké modely Lexionu Claas vyvinul unikátní systém nucené separace pomocí dvojice rotorů. Ty byly zařazeny za systém APS, který měl provedené úpravy na odmítacím rotoru tak, aby hmota byla rozdělena do dvou proudů, v nichž směřovala k výkonným axiálním rotorům.
Systém APS Hybrid byl na světě a svět se zaplavil Lexiony – a to včetně zámoří, kde si Claas svou pozici znovu posílil. Mlátičky s vysokým výkonem se tam při sklizni velkých výměr výborně uplatnily, stejně jako ve velkých zemědělských podnicích východní Evropy. Díky své univerzálnosti se osvědčily při sklizni všech druhů plodin, od semenných porostů trav, obilnin, luskovin, olejnin až po kukuřici a bob.
S novými výzvami se konstruktéři firmy Claas potýkají i ve třetím tisíciletí. Nejde přitom jen o komfort, kterého chtějí obsluhy stále víc a víc. Ačkoli se výměra orné půdy v Evropě stále snižuje, tak výrazně rychleji ubývá kvalifikovaných pracovních sil v zemědělství a současně se i zkracuje vhodné období ke sklizni zrna s příznivým počasím. Claas ale i na tyto rozevírající se nůžky přichází s řešením: mlátičkami nové generace s vyšší účinností a automatickým fungováním.*
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 4/2020.