Na základě dat, získaných z rozboru vzorků z jednotlivých pozemků a uložených v kartotéce honů, je možné naplánovat vhodný postup při pěstování brambor i dalších plodin. Tato data jsou pak v kanceláři transformována do souborů, které dokáže Varioterminál traktorů Fendt zpracovávat. Přitom do finální podoby souborů vstupují i zkušenosti hospodáře s lokálními rozdíly na pozemcích.
Pěstitel na počítači zadává, jak má být kde vysoký výsevek, kolik hnojiva je kde zapotřebí, kde je třeba vypínat jednotlivé sekce ramen při práci s postřikovačem či která místa budou potřebovat vodu ze závlahy. Všechny informace jsou dokumentovány v systému VarioDoc Pro.
Informace jsou ještě v průběhu roku aktualizovány. Například k aktualizaci dat o půdních vlastnostech pozemky přelétává v průběhu vegetace dron, vybavený multispektrální kamerou. Stažené snímky jsou poté analyzovány a podle získaných informací se porostům na jednotlivých pozemcích diferencovaně doplňují živiny. Dále lze snímkováním dronem také digitálně kontrolovat nadcházející sklizeň, a v případě potřeby přijmout potřebná opatření, například v ochraně rostlin. Využívání snímků z dronu ušetří hodně času i nákladů.
Pesticidy pak není třeba aplikovat plošně, což je i vůči životnímu prostředí šetrnější postup. Podle informací ze snímků je pak při tvorbě aplikační mapy přizpůsobeno dávkování přípravků. Co se týká hnojení, tak správné plánování přináší úsporu až dvaceti procent hnojiv – při zachování výnosů na požadované úrovni. To ale nelze tvrdit o výsevu. Plánováním lokálně variabilního setí se nedocílí úspor za osiva, ale optimalizací výsevků v jednotlivých zónách pozemků lze dosahovat zvýšení výnosu o jedno až deset procent.
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 6/2020.*