V posledním roce si René Lund vyzkoušel, jaké to je, aplikovat živiny pod taktovkou inteligentní technologie. Lokálně variabilní dávkování hnojiva jeho novým rozmetadlem Bredal F10 bylo řízeno podle mapy Cropsat, v níž jsou uložena data o výnosu biomasy na vybraných pozemcích. Data jsou získaná výpočtem při zpracování satelitních snímků.
René Lund velmi rychle odhadl potenciál této technologie a učinil další krok: v roce 2020 si již nechal zpracovat předpisové mapy lokálně variabilní aplikace dusíku pro své pozemky, na nichž byla pěstována ozimá řepka a ozimá pšenice.
Jakmile hotové mapy obdržel, instaloval je do ovládacího systému rozmetadla, který spolupracuje s GPS navigací traktoru. Již na jaře 2020 při regeneračním hnojení tak byly živiny aplikovány lokálně variabilně. Přitom ještě umí rozmetadlo Bredal přizpůsobovat dávku hnojiva datům na mapě systému Cropsat, která teoreticky dosahuje přesnosti 10 x 10 metrů (typické pro satelitní snímkování).
Ve všední dny je pro Reného Lunda velkou pomocí také systém vážení. A to proto, že ve skladu se nachází hnojiva jako volně ložená. Potřebnou hmotnost hnojiva pro konkrétní pozemek není problém vypočítat; takže pokud je pro pohnojení konkrétního pozemku například s pěstováním jílku jednoletého zapotřebí 4650 kilogramů hnojiva, lze právě takové množství do ložné plochy rozmetadla naložit – s odchylkou pouhých několika kilogramů. Po skončení práce pak rozmetadlo z pole odjíždí prázdné.*