Zřícenina hradu Okoř představuje oblíbený výletní cíl nedaleko Prahy. Turisté mohou také navštívit Přírodní park Okolí Okoře a Budče s cennými přírodními zajímavostmi. K pěkné přírodě tohoto chráněného území ale nedílně patří i pravidelná péče o krajinu, konkrétně o zemědělskou půdu. K pracovitým hospodářům, kteří v této oblasti provozují zemědělskou výrobu, patří také lidé z Farmy Miller. Vztah k půdě i k práci se u majitelů předával z generace na generaci již od roku 1672.
Po násilném přerušení mohla Farma Miller se sídlem v obci Holubice obnovit svou činnost na přelomu let 1992 a 1993. Hospodaření začínalo na 680 hektarech orné půdy a výměru se dařilo postupně rozšiřovat. Od té doby se rodinná farma zabývá také živočišnou výrobou - již při obnovení činnosti bylo ustájeno 350 kusů skotu.
V současnosti Farma Miller obhospodařuje celých 900 hektarů orné půdy a chová dohromady 400 kusů skotu dvou plemen. Chov se specializuje na produkci mléka; denní nádoj dosahuje čtyř tisíc litrů. Vysoké užitkovosti při jen malém počtu pracovních sil (mléčnou farmu obsluhují čtyři pracovníci) je dosaženo díky tomu, že chov skotu na farmě je plně robotizovaný. Například krmení zajišťuje mobilní krmná linka, dojení pak čtveřice dojicích robotů.
Z orné půdy je 60-70 hektarů pravidelně využíváno k produkci objemných krmiv, hlavně vojtěškové senáže. Na zbývající výměře se pěstují tržní plodiny – ozimá pšenice v potravinářské kvalitě, sladovnický ječmen, ozimá řepka a cukrová řepa. Také v rostlinné výrobě pracují jen čtyři lidé – a aby bylo možné všechny pracovní operace zvládat v požadovaných termínech a v odpovídající kvalitě, je Farma Miller vybavena moderní technikou.*
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 2/2021.