Pro krajinu v okrese Domažlice jsou charakteristické četné pahorkatiny a brázdy. Spolu s průsmyky a pohořími je tato část jihozápadních Čech atraktivním cílem pro turisty, kteří si ale při svých toulkách a výletech možná málokdy uvědomí, jaké umění je v takových podmínkách dosahovat rentabilní zemědělské výroby. K takovým zemědělcům, kteří mají svůj recept na úspěch, patří pracovníci společnosti Agro Staňkov a. s.
Pracovitost, lidský um a moderní zemědělská technika – to jsou tři pilíře, o které se prosperující podnik při obhospodařování 3500 svých a 1250 převzatých hektarů zemědělské půdy opírá. Do této výměry patří ještě 350 hektarů trvalých travních porostů. Na středisku ve Staňkově podnik chová 1800 kusů skotu a provozuje bioplynovou stanici o výkonu 650 kW, na středisku převzatého podniku Sdružení zemědělců Agroživ Tasnovice je ustájeno 400 kusů dojného skotu.
Osevní postupy zahrnují klasické tržní plodiny – ozimou pšenici, žito, jarní ječmen, doplněné o druhy pro výrobu osiva – jetel inkarnát, jetel luční a trávy – a o pícniny pro výrobu konzervovaného krmiva. Základní zpracování půdy je založeno na promyšlené kombinaci orby a bezorebné technologie. Orba slouží především k zapravení chlévského hnoje v podzimním období. Ostatní pozemky se zpracovávají pomocí radličkových kypřičů. V této oblasti má v podniku důvěru německý výrobce Horsch, jehož stroje s radličkami vlastní Agro Staňkov rovnou ve dvou exemplářích – starší, ale osvědčený model Terrano FM 5 a dále zástupce nejnovější generace Terrano 5.3 GX, vždy o záběru pěti metrů.
Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 7/2021.*