10.08.2021 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Robot s kamerami a umělou inteligencí

I pěstitelé cukrovky se setkávají s problémy rezistence plevelů a zákazy používání přípravků. Firma Strube pro ně ve spolupráci s firmou Naio vyvinula plečkovacího robota s názvem „BlueBob“.

Na jaře 2021 se do práce na polích v Německu pustil již druhý prototyp. BlueBob 2.0 je šestiřádkový, plně elektricky poháněný a autonomně pracující polní robot, zaměřený na likvidaci plevelných rostlin v porostech cukrové řepy.

Druhá generace autonomního polního robota je již osazena navigační technologií společnosti Naio. Tato technologie je nově doplněna o systém rozeznávání rostlin cukrovky. Díky tomu dokáže BlueBob 2.0 plečkovat se statickými pracovními orgány v meziřádkových prostorech, ale zároveň s aktivními orgány i v řádku. To vede ke kompletní eliminaci plevelných rostlin v porostu řepy.

Princip plečkování v řádku je založen na rozeznávání mezi rostlinou řepy a plevelnou rostlinou v reálném čase, a to již ve velmi raném stádiu. Rychle odstranit plevelné rostliny již brzo po jejich vzejití má velkou výhodu, protože takto nestihnou konkurovat rostlinám cukrovky. Při práci robota jsou všechny živé rostliny identifikovány prostřednictvím multispektrálních kamer. U všech rostlin je přesně stanovena jejich poloha. S využitím umělé inteligence je analyzován fenotyp každé rostliny a následně proběhne klasifikace, zda se jedná o plevel, anebo cukrovou řepu.

Robot zvládá samočinně se na poli také otáčet do dalších jízd. A to proto, že autonomně následuje jízdy přesného secího stroje. Ty byly při zakládání porostu zaznamenány s přesností RTK. Robot najde sám jednotlivé řádky i souběžné jízdy, rozezná konec pozemku a automaticky se otáčí do další jízdy. Zvládne zpracovat plochu poloviny až jednoho hektaru za hodinu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down