Někdo říká: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci“, jiný tvrdí, že: „není tak bohatý aby si mohl kupovat drahé věci“. Nejlépe je tedy být bohatý a nemuset to řešit. To se však poštěstí málokomu a pravděpodobně ne tomu, kdo jako soukromník provozuje lesní techniku a práce s ní spojené. Ten musí dobře počítat, jaký výrobek si koupit.
Když budeme uvažovat o nákupu vyvážečky, od letošního roku se zdá být zajímavým řešením koupě litevského produktu FTG Baltic. Tento „porevoluční“ výrobce produkuje vyvážečky od roku 1994 v dobré kvalitě, se zajímavými konstrukčními prvky a přitom za zajímavé ceny.
Dva stroje FTG Baltic jsme si mohli prohlédnout u jejich uživatelů. V obou případech to byli soukromníci a v obou případech měli nákup velmi dobře promyšlený, znali konkurenci a vybírali dlouho.
Jako první jsme navštívili vyvážečku FB 100, kterou vlastní Petr Novák z Jezdovic. Zakoupil si ji v červnu letošního roku a první dva měsíce u něj jezdila téměř v nepřetržitém provozu, kdy se na ní střídaly dvě obsluhy. S vyvážečkou je spokojený, problémy se nevyskytly a v některých ohledech překonala jeho očekávání.
Desetituna – top model
Model FB 100 je nejvýkonnější vyvážečkou, kterou má zatím výrobce v nabídce. Příští rok totiž bude představen nový model s žebřinovým rámem a s nosností minimálně 11 t. Model FB 100 je dimenzován na nosnost 10 tun, mezi čtyři páry klanic je možné naložit asi 5 až 6 m3 kulatiny, takže ani při vyvážení tvrdého dřeva není hmotnostního limitu dosaženo. Vyvážečka disponuje páteřovým rámem, který je v středové části zesílen, a také boogie nápravou. Čep výkyvné nápravy není uložen ve středu, ale posunutý směrem vzad, což usnadňuje najíždění na překážky, pro omezení výkyvu nápravy slouží mechanické dorazy. Všechna kola vyvážečky jsou vybavena dvojokruhovými vzduchovými brzdami.
Klanice jsou uložené volně, je možné je zajistit řetízky proti vytažení při vyvážení klestu. Výrobce upozorňuje na tvar klanic, který je výrobně náročný na proces ohýbání, z pohledu kapacity však jejich tvar přináší asi 0,5 m3, který lze využít navíc.
Nezbytnou výbavou vyvážečky je natáčecí oj, u modelu FB 100 je bod otáčení uložen více vzadu, za ochrannou klecí. Díky tomuto řešení vyvážecí vlek rychleji reaguje na otočení oje a zároveň díky mechanickému zajištění nenamáhá čep otáčení oje ani v nejtěžších terénních podmínkách. Opěrné nohy jsou připevněny přímo na ochranné kleci, po zvednutí nijak nesnižují světlou výšku vyvážečky.
Nakládací teleskopické rameno má dosah 6,9 m a nosnost 490 kg při maximálním výsuvu. Je vybaveno rotátorem s kleštěmi, jejichž opotřebení snižuje vrstva tvrdokovu. Součástí rotátoru je i brzda, která pomáhá tlumit jeho otáčivý pohyb při manipulaci s dřevní kulatinou. Sloup ramene je hydraulicky otočný pomocí čtyř hydraulických válců, které pohybují hřebenovými tyčemi. V přední části ramene je otvor, do něhož lze umístit naviják, kterým je možné dotáhnout některé z výřezů, k nimž se s vyvážečkou nedá dojet.
Hydraulický systém může být zásobován olejem přímo z vnějšího okruhu traktoru, ovšem jen v případě, že má tento traktor dostatečný průtok a hlavně tlak oleje. Petr Novák používá Zetor 8145, který by z pohledu dodávky oleje nestačil, takže na koncovce PTO má namontováno čerpadlo s průtokem 63 l/min (otáčky PTO 540/min, převodový poměr 1 : 1,38). Ovládání zajišťuje elektromechanický rozváděč, který má umístěný v zadní části kabiny a sedačku v Zetoru má vylepšenou o otoč.*
Více informací v týdeníku Zemědělec.