Libor Ševčík podniká v oblasti lesních prací a v současné době se specializuje na zpracování potěžebních zbytků a náletových dřevin s využitím fréz. K tomu používá tři traktory Fendt, které, jak tvrdí, si musel zakoupit, i když vlastně ani nechtěl. Nechtěl proto, že Fendt není levná značka. Jenže agregace těchto traktorů s frézami se ukázala jako nejlepší řešení, jak co do výkonnosti, tak spolehlivosti a jako dobře fungující se projevil i servis od Agromexu Brno. A tak nelituje.
Libor Ševčík se lesními pracemi zabývá od roku 1995. Nejprve vytahoval dřevo s koněm, pak si pořídil první traktor. Byl to starší Zetor, později LKT, Same i Valtra. Struktura používaných traktorů se měnila podle toho, jaké s nimi byly vykonávány práce, zda sloužily pro vytahování dřeva a manipulaci s kulatinou, nebo pro agregaci s frézami.
A právě agregace s frézou je specifickou záležitostí. Jde o zařízení s velkým odběrem točivého momentu, které namáhá motor i převodové ústrojí vývodového hřídele. Traktor díky tomu často pracuje na svém maximu, jezdí pomalou rychlostí, neustále reverzuje. Proto je vhodné, aby byl pro takové stavy uzpůsoben. A tak je výhodné, pokud je vybaven plynulou převodovkou. A plynulá převodovka, spolu s přímým pohonem PTO od motoru, to byly pro Libora Ševčíka i hlavní důvody k zakoupení prvního traktoru značky Fendt.
Byl to model 828, který dobře pasoval k fréze Seppi StarForce se záběrem 2,35 m a požadovaným příkonem do 300 k. Traktor se v provozu osvědčil a tak s těmito frézami (Libor Ševčík má dvě) pracuje stále. Jeho výhodou je především to, že jde o rozměrově menší, avšak výkonný stroj, takže jeho manévrovací schopnosti i výkonnost jsou velmi dobré.
A tímto konstatováním bychom asi mohli skončit, ovšem jen kdyby byl tento článek psán před rokem či dvěma. To by totiž Libor Ševčík další traktor nepořizoval, protože by nemusel. Pak se však v našich lesích masivně rozmnožil kůrovec.
Zase ten kůrovec
V loňském roce, kdy kůrovcová kalamita propukla naplno, bylo v lese stále více práce a to i pro drcení klestu frézou. Není to sice levné řešení, ale je celkem rychlé, zabezpečí ponechání části organické hmoty v lese, a vrstva mulče, kterou fréza vytvoří, pomáhá udržet vodu v půdě a v prvních dvou letech významně tlumí růst buřeně. Proto je o drcení potěžebních zbytků stabilní zájem. A tak, jak se zvýšil objem těžby, zvýšil se i zájem o tuto pracovní operaci.
Libor Ševčík proto loni na podzim zakoupil nový Fendt 1042 a k němu dvouapůlmetrovou frézu Seppi M MaxiForest 250. Přibral zaměstnance a traktor začal pracovat. A práce bylo hodně, díky mírné loňské zimě se příliš nezastavil, přesto zakázek stále přibývalo. Řešením byl nákup třetího traktoru, a to modelu Fendt 1046, který dostal frézu FAE UHMSHP 250, rovněž s dvouapůlmetrovým záběrem.*
O tom, jak se traktory v provozu osvědčily, se můžete dočíst v týdeníku Zemědělec.
nepotrebujete obsluhu tych traktorov dakujem