26.06.2021 | 08:06
Autor:
Kategorie:

Cesta ke změně image zemědělství

První automatizovaný asistenční systém pro rozpoznávání zvířat má název Sensosafe. Od roku 2022 jej bude možné již objednávat bez omezení. Využívá optických senzorů, pohybujících se v malé výšce nad porostem. Tyto senzory umí odlišit překážky či krtiny apod., na které nereaguje, od srnců či zajíců, které rozpozná.

Systém existuje ve dvou základních variantách. První je určena pro dvojkombinaci žacích strojů či jen pro čelně nesený žací stroj v závěsu alpha motion všech generací – vč. provedení Master. Senzorová lišta je namontována přímo na čelně neseném žacím stroji a v pracovní poloze hledí před něj. Druhá varianta Sensosafe je pak určena pro žací trojkombinace se záběrem od osmi do deseti metrů. Ta sestává z lišty pro čelní žací stroj, doplněné o senzorové lišty, namontované na samostatném rámu, uchyceném k přední části traktoru.

Během sečení zařízení skenuje porost či plochu v celém záběru žacích strojů. Do každého senzoru je integrováno LED osvětlení, jehož světlo je porostem odráženo zpět a detekováno senzorem. Barva srsti odráží světlo s jinou intenzitou než barva rostliny. Senzory to rozpoznají a vyšlou elektrický signál do řídicí jednotky v kabině traktoru. Terminál vydá řidiči optické a akustické varování, řidič se tak o přítomnosti zvířete doví, sešlápnutím brzd sám zastaví traktor a rozhodne se, co dál. U čelního žacího stroje je tento ihned automaticky zdvihnutý nahoru.  Reálná pracovní rychlost je do 10 km/h. Praktické testy ve výnosných porostech prvních sečí vojtěšek v ČR ukázaly, že Sensosafe v porostu detekuje ještě více zvířat, než to dokáže dron s termokamerou.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down