V Česku se bude moci už příští rok stříkat každý plevel zvlášť, takže se může ušetřit až 95% herbicidů v současnosti aplikovaných, aniž by došlo ke snížení výnosů polních plodin. A to je obrovský průlom do současných technologických postupů našeho zemědělství.
Do České republiky jako jedné z prvních zemí v Evropě přijde nová technologie ARA od švýcarské firmy ecoRobotix Ltd. Technologie rozeznává jednotlivé rostliny plevelů v porostu kulturní plodiny a spouští postřik jen tam, kde je plevel. Ostatní místa a rostliny nejsou postříkány.
Další technologií, která snižuje zátěž životního prostředí zemědělskými postřiky, je kamerový systém DAT EcoPatch, vyvinutý norskou společností Dimensions Agri Technologies AS. Tato technologie je výhodná v tom, že umožňuje montáž na stávající používané postřikovače a tím je zdokonalí pro vyšší ochranu životního prostředí. Česká republika měla tu čest testovat u nás na Svitavsku a podílet se na finální implementaci jednoho z prvních komerčních kusů této technologie, která v současnosti rozeznává plevele v obilninách a spouští postřik jen v těch místech pole, kde je překročen práh jejich škodlivosti pro obilí.
Již třetím rokem je Česká republika jedním z mála míst, kde probíhá vývoj a testování dánského polního autonomního robotu Agrointelli Robotti. Již mnoho set hektarů kukuřice a řepky bylo u nás zaseto tímto polním robotem, což jsou minimálně evropské rekordy v robotizaci. Polní roboty umožňují nejen zvyšovat efektivitu produkce, ale také razantně zvýšit přesnost aplikací a snížit zhutňování půdy a tím omezit dopady zemědělské činnosti na půdu.*
Moderní technologie uvádí na náš trh společnost Leading Farmers CZ.