11.04.2022 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Precizním zemědělstvím k úsporám hnojiv

Tématem, které se dostává stále více na přetřes v zemědělských podnicích, je další strategie hnojení. Důvodem jsou razantně zvýšené ceny minerálních hnojiv. Firma Claas nabízí zajímavé nástroje v oblasti svého precizního zemědělství.

Řada systémů je zahrnuta pod křídla informačního systému managementu farmy 365 FarmNet. Platí to i o systému Crop View, s nímž lze rychle a jednoduše rozeznávat rozdíly ve vegetaci plodin na pozemcích. Na základě vegetačních map a map výnosového potenciálu lze naplánovat nejvhodnější agrotechnické zásahy.

Základním kamenem jsou snímky ze satelitů Sentinel-2. Ty je možné využít pro získání informací o konkrétním pozemku a pro lokálně variabilní aplikaci hnojiv. Práce se snímky je přitom intuitivní a pro pozemky existuje celá řada filtrů. Monitorování vegetace téměř v reálném čase poskytuje možnosti rozpoznání rozdílů ve vývoji rostlin na první pohled. Z map vegetace je možné vygenerovat předpisové mapy pro lokálně variabilní výsev či hnojení, které lze exportovat prostřednictvím formátu ISO-XML. Program také umožňuje vzájemné porovnávání různých polí stejné plodiny či odrůdy. Vývoj plodin lze sledovat díky pravidelným aktualizacím dat od satelitů. Tak je možné i sledovat dozrávání, což je výhodou i na polích o velké rozloze, jejichž procházení je obtížné. Zjištění rozdílů mezi pozemky umožní lépe naplánovat jejich sklizeň.

Další možností, kterou firma Claas nabízí, je využití výživového senzoru Claas Crop Sensor. Preciznost lze zvýšit ještě tím, že se data od senzoru kombinují s daty z mapy pro variabilní aplikaci na pozemku, kterou má elektronika v paměti. Tím se dosahuje vysoké preciznosti v aplikaci minerálního hnojiva.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down