29.05.2022 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nakladače od Bodamského jezera

Psal se rok 1925, když bratři Kramerové začali v německém Gutmadingenu vyvíjet a vyrábět žací stroje a traktory. O dvacet sedm let později své sídlo přesunuli do Űberlingenu na břehu Bodamského jezera, kde bylo v roce 1957 zřízeno speciální centrum pro průmyslové a stavební stroje. Jeho stěžejní produkt by představen v roce 1968 a jednalo se o nakladač se čtyřmi stejně velkými a poháněnými koly. Tuto koncepci firma Kramer nikdy neopustila, pouze ji v roce 1987 upravila tak, že všechna kola začala být řízená. A na tomto konstrukčním řešení staví doposud.

Současná výroba nakladačů Kramer probíhá v moderním závodě Pullendorfu, kam byla přesunuta v roce 2008 a kam jsem se mohl i podívat. Stalo se tak v půli dubna v rámci dvou dnů určených pro prodejce a zákazníky. Během akce jsme si mohli prohlédnout výrobní prostory a na zkušebním polygonu se s některými nakladači i prakticky seznámit.

Žluté a zelené

Značka Kramer je na našem trhu dlouho známá, především ve žluté barvě, která reprezentuje stavební provedení. Za tu dobu si vydobyla dobré renomé a skutečnost, že je často k dispozici v půjčovnách (díky čemuž jsem se s ní mohl před deseti lety aktivně seznámit), svědčí jistě o tom, že její provozní odolnost je na dobré úrovni.

Ti, kdo se o zemědělskou techniku více zajímají, však určitě vědí, že teleskopické manipulátory Kramer se od roku 2005 dodávaly i do zemědělství, a to v rámci spolupráce se značkou Claas. Nakonec i jeden Scorpion jsem si kdysi vyzkoušel, Kramer jich pro Claas vyrobil přes 8000 a provozní zkušenosti s nimi byly dobré.

Ke změně došlo v roce 2013, kdy se manipulační technika Kramer začala vyrábět i pro zemědělství, a to v typické tmavě zelené barvě, a hlavně pak v roce 2017, kdy skončila spolupráce s firmou Claas. Ve stejném roce začala spolupráce s firmou Strom Praha, která si tuto manipulační techniku doplnila do svého prodejního portfolia. A to nejen v podobě manipulátorů, ale celého zemědělského sortimentu.

A jaký je rozdíl mezi stavební a zemědělskou verzí? Je to hlavně o té barvě. Takže buďto žádný, nebo minimální, protože dostatečná zvedací kapacita i rychlost práce jsou typické pro obě varianty.

Co je v nabídce

Nabídka manipulační techniky Kramer zahrnuje v současné době deset modelů kolových nakladačů v klasickém provedení, čtyři modely s teleskopem a devět teleskopických manipulátorů. Označení manipulátorů je tradiční a tvořené z prvních dvou čísel, která odkazují na nosnost (40 znamená 4 tuny) a třetí číslice indikuje výšku zdvihu (7 = 7 metrů).

Devět modelů pokrývá rozsah zdvihu od 4 do 9,5 metrů a nosnost od 1,45 do 5,5 tuny. V nabídce jsou i dvě novinky, a sice modelové provedení KT144, což je malý a obratný manipulátor s výbornou průjezdností v limitovaných prostorech a dále KT3610, jehož předností je vyšší výška zdvihu v kombinaci kompaktními rozměry. Jeho uplatnění je tak zejména při manipulaci s rostlinným materiálem s nižší objemovou hmotností, s nímž je třeba pracovat ve vyšší výšce.

Vyjma těchto dvou novinek je sortiment teleskopických manipulátorů Kramer klasikou, která reflektuje přání zemědělců a samozřejmě reaguje i na nabídku konkurence. Takže v něm nechybí tradiční verze s nosností 3 až 5,5 tuny a zdvihem 7 metrů, ale i model KT276, tedy obratný stroj s nosností 2,7 tuny a výškou zdvihu 6 metrů a také extra výkonné provedení KT559, jenž se zataženým ramenem zvedne 5,5 tuny a jeho maximální výška dosahuje až do 9 metrů.

O něco komplikovanější je označení kolových nakladačů, pro něž se výraz manipulátor nepoužívá neb jejich zvedací rameno je umístěno před kabinou. První číslo znamená překlopné zatížení, kdy například 30 značí 3000 kg. Co je to překlopné zatížení? Je to hmotnost adaptéru plus přepravovaného břemene či materiálu, který je v něm umístěn, při níž zadní kola nakladače ztrácejí kontakt s podložkou. Podle modelového provedení nakladačů Kramer dosahuje překlopné zatížení 1,2 (model KL12.5) až 7 tun (model KL70.8).

Druhé číslo označuje výbavovou řadu (5 = Standard, 8 = Premium), konečné písmeno T je vyhrazeno pro teleskopické rameno, L pro prodloužený výložník a „e“ pro elektropohon, s nímž je vyráběn model KL25.5e.

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 6/2022.*

Pro stavebnictví vyrábí Kramer nakladače ve žluté, pro zemědělství v zelené barvě

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down