24.08.2022 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Když se funkce stroje skrývá v jeho názvu

Firmy vyrábějící zemědělskou techniku mívají různé názvy, přičemž někdy se v nich skrývá název techniky, kterou vyrábějí. Příkladem mohou být manipulátory Manitou, které mají svůj název odvozený nikoliv od indiánského boha, ale od toho, že umí se vším manipulovat, a ještě lepším příkladem mohou být secí stroje Monosem, u nichž je to, že jsou určeny k přesnému výsevu jednotlivých semen, z názvu jasně patrné.

Francouzská firma Monosem nabízí širokou paletu přesných secích strojů, jejichž jednotícím prvkem je podtlakové výsevní ústrojí určené pro setí klasických plodin typu kukuřice, cukrovky, slunečnice, ale třeba i fazolí, hrachu sóji nebo řepky. A právě řepka je z pohledu přesného setí zajímavou plodinou, neb stejně jako u všech širokořádkových plodin i u ní platí to, že dobrá organizace porostu zajistí maximální rovnoměrnost ve využití vody a živin z půdy a zejména pak slunečního svitu. A to se následně projeví a výnosech.

První z uvedených efektů přitom začíná již na podzim, kdy rostliny z řidšího porostu a seté na konečnou vzdálenost mají více prostoru, a jelikož nejsou přehuštěné, jsou nižšího vzrůstu a tím mají i silnější kořenovou část, což je základní podmínka pro dobré přezimování. V jarním období pak přesnější rozmístění rostlin s nižším výsevkem připívá k jejich vyššímu větvení a tím i vyšší tvorbě šešulí.

Precizní rozmístění rostlin nabývá významu zejména u pravých hybridů, kde se doporučuje výsev 20 až 25 rostlin na m2, zatímco u klasických liniových odrůd je to 35 až 40 rostlin na metr čtvereční.

Z výše uvedeného je jasně patrné, že přesné setí řepky má své opodstatnění. Běžně se pracuje se šířkou řádků 40 až 50 cm, jen výjimečně jsou používány širší řádky, a to 60 nebo 75 cm. Ty totiž nejsou příliš vhodné, protože pro dodržení optimálního počtu rostlin na m2 jich musí být v řádku více a vzdálenost mezi nimi je tak u řádku 75 poloviční oproti řádkům s roztečí 40 cm.

Různé verze do různých podmínek

Přesné secí stroje Monosem se vyrábějí se čtyřmi variantami výsevních jednotek. Základem je provedení NC s mechanickým pohonem, výsevního ústrojí a vhodné pro setí v klasicky připravené půdě.  Varianta NG plus 4E je určena i pro setí v obtížnějších podmínkách, protože používá radličku, která otevírá řádek, do něhož je následně prováděn výsev. Mimoto má možnost elektrického pohonu výsevního ústrojí. Verze  Monoshox NG Plus M je vylepšená tím, že má krom pružinového i hydraulické odpružení, a tím umožňuje přesné setí i při vyšší pojezdové rychlosti. Upravenou konstrukci má provedení Monoshox NX M, určené pro setí ve velmi náročných podmínkách, jaké přináší nerovné pozemky a rostlinné zbytky na povrchu půdy.

Secí stroje Monosem jsou podle záběru a způsobu využití vyráběny s pevnými i skládanými rámy, dále s rámy s proměnlivou roztečí řádků, i s konstrukcí nabízející tažené provedení. Mohou být doplněny zásobníkem a dávkováním minerálních hnojiv a na výběr je z několika druhů zamačkávacích kol, rozhrnovacích radliček i ometacích hvězdicových kol odstraňujících z řádku rostlinné zbytky.

Ve výbavě strojů Monosem nechybí ovládací terminály určené nejen pro nastavení výsevku, ale i samostatné vypínání výsevních jednotek a komunikující přes protokol ISOBUS, nebo zásobníky pro mikrogranulát zlepšující růstové podmínky při klíčení semen, vzcházení a prvotním růstu rostlin.

Novinka pro vyšší výkonnost

Novinkou mezi secími stroji Monosem, která se na trhu objeví s počátkem příštího roku, je modelová řada Valoterra. Bude vyráběna se záběrem 6 až 12 řádků, meziřádkovou vzdáleností 45 až 80 cm a s elektropohonem nových výsevních jednotek vybavených kotouči o průměru 450 mm. 

Více o nových secích strojích Valoterra najdete v Mechanizaci zemědělství 9/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down