Podnik Agrotech spol. s r. o. hospodaří na výměře 1230 ha, z toho 1000 ha zaujímá orná půda. Kromě rostlinné produkce má i živočišnou a je rovněž spoluvlastníkem bioplynové stanice s výkonem 1,0 megawatt. Na jejím provozu se podílejí krmením (asi ze 70–80 %) a na vývozu digestátu. Ročně je třeba vyvézt 20 000 kubíků digestátu.
Kejdová linka za posledních několik let prodělala velký vývoj a teď nemyslím jen v podniku Agrotech v Poličné. Tam byla do loňského roku poskládaná ze tří návozních cisteren a jedné aplikační. Od letoška byla aplikační cisterna nahrazena samojízdným aplikátorem Xerion s nástavbou Zunhammer.
Dříve bylo běžnou praxí kejdu po poli jednoduše rozstříkat. Materiál byl uložen na povrch pozemku a tolik potřebný dusík zvolna odcházel ve formě amoniaku do ovzduší. Dnes se aplikace rozstřikem už prakticky neprovádí.
Další technologií, která se využívá, je aplikace pomocí hadicového aplikátoru, případně aplikátoru s botkami. Materiál je buď uložen přímo do porostu, anebo pokud se botkám podaří narušit půdu, vniká materiál i do rýh. Nicméně i při této technologie dochází k velkým ztrátám amoniaku do atmosféry. Stále častěji se proto objevují za aplikačními stroji aplikátory, které organické hnojivo do země injektují, případně ihned zapraví.
S tím, jak se významně zvedla cena hnojiv, nabyl i digestát a živiny v něm obsažené na hodnotě. A proto v Poličné spolu s novým samojízdným strojem zakoupili i dva aplikátory.*