09.09.2022 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Rychlé plečkování s novým systémem

Plečkování je vhodný způsob, jak vůči životnímu prostředí šetrně likvidovat doprovodné rostliny v porostech kulturních plodin. Má ale také své limity. Oproti postřikovačům, které mají postřiková ramena široká i 36 metrů, jsou plečky malé stroje a mají díky tomu i sníženou plošnou výkonnost. John Deere proto vyvinul – společně se svým partnerem společností Monosem – systém aktivního řízení plečky.

Předpokladem je traktor John Deere, vybavený satelitním navigačním systémem AutoTrac. Kromě přijímače signálu na traktoru JohnDeere je další přijímač umístěn ještě na plečce Monosem. Systém AutoTrac tak díky přesným informacím o poloze plečky může její polohu aktivně řídit. A to prostřednictvím nového systému AutoPath. Pokud se traktor za jízdy vychýlí nežádoucím směrem, pak je vydán povel k vysunutí nebo stažení válce, umístěného namísto jednoho z bočních stabilizátorů ramen. Tento válec ovládá příčné posunutí tříbodového závěsu. Plečka se tak nadále pohybuje tak jak má, tedy v meziřádkovém prostoru a nepoškozuje kulturní rostliny.

Data pro navádění plečky jsou poskytována systémem AutoPath. Vše začíná již při zakládání porostu. Již při setí, anebo ještě dříve, při pásovém zpracování půdy, si zemědělec může s pomocí GPS uložit do paměti jednotlivé pásy nakypřené půdy anebo rovnou i zaseté řádky. Systém aktivního navádění nářadí pak využívá tato data k tomu, že ví, kde jsou řádky plodiny. Kontroluje polohu plečky, aby rostliny kukuřice či jiné plodiny nepoškozovala.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down