27.10.2022 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Aplikovaný výzkum pomáhá praxi

Jako spolupořádající organizace Našeho pole nemohl ani letos chybět v Nabočanech Výzkumný ústav zemědělské techniky, v. v. i. Stejně jako v předešlých ročnících představil na svém stánku mezi dalšími výzkumnými ústavy nejen projekty, kterými se v současnosti zabývá, ale také výsledky aplikovaného výzkumu, jež mohou pomoci českým zemědělcům a přírodě.

Výzkumný ústav zemědělské techniky například pracuje na projektu týkající se uhlíkové stopy. Výstupem budou zřetelné regionální rozdíly typických hodnot emisí skleníkových plynů z pěstování zemědělských plodin.

V letošním roce zahájil výzkumný ústav práce na projektu zaměřeném na agrovoltaiku. „Termín agrovoltaika naznačuje propojení klasických solárních elektráren se zemědělskou produkcí,“ vysvětluje ředitel Výzkumného ústavu zemědělské techniky Ing. Antonín Machálek, CSc. „Plocha mezi solárními panely by se mohla využívat jednak pro potřeby živočišné výroby, porosty mohou třeba spásat menší hospodářská zvířata, jako jsou ovce nebo kozy, nebo se na ní mohou pěstovat určité plodiny. A třetí možnost spočívá v tom, že tato plocha bude sloužit jako biopásy. Tím se prostor mezi panely smysluplně využije.“

„V Evropě již několik projektů týkajících se agrovoltaiky běží, u nás byl zahájen výzkumný projekt na začátku letošního roku a během tří let bychom měli získat první výsledky,“ pokračuje ředitel. „Spoluřešitelem je Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., spolu s Českou zemědělskou univerzitou a zemědělským podnikem Stradlova, s. r. o. Využívá se efektu, kdy solární panely část pozemku zastíní, a zkoumá se vývoj a změny živočichů a rostlin na těchto plochách. Uvedený projekt tedy hledá způsoby, jak využít plochu nejen pro výrobu elektřiny, ale i zemědělskou produkci.“

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 43.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down