01.02.2023 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Geniálně jednoduché, jednoduše geniální

Loňský podzim byl plný veletrhů a zajímavých novinek. Trend je zcela jasný, většina novinek se týkala sofistikovaných elektronických systémů a softwaru. Také Zunhammer přispěl svou troškou do mlýna. Ale nezůstal jen u elektroniky. Představil například chytré a jednoduché řešení, díky kterému je vůbec poprvé možné kontrolovat sekce u aplikátoru kejdy nebo digestátu.

Flusto

Podle německé státní zkušebny DLG nový systém VAN-Control s kalibračním modelem 14.3.1 zaujal vysokou přesností naměřených hodnot. V porovnání s konvenčním stanovením složek laboratorní metodou je analýza rychlejší a jednodušší při zachování vysoké přesnosti. Přímé měření každé jednotlivé cisterny během procesu plnění umožňuje přesné dávkování organického hnojiva podle agronomických požadavků.

A teď si přečtěte poslední větu ještě jednou. To totiž není úplně tak pravda. Přesné dávkování by bylo možné, kdybychom mohli na aplikátoru vypínat a zapínat jednotlivé sekce, případně jednotlivé aplikační botky. Jenže to až do loňska nebylo možné. Problémem je samotná kejda, která jiné než mechanické systémy sloužící k uzavírání ucpává. Dlouho to vypadalo, že jediné řešení jsou šoupátka v rozdělovací hlavě, a přitom řešení je tak jednoduché. Když například chcete rychle zastavit proud vody v hadici, jednoduše ji stlačíte. Ano. Takhle jednoduché to je a přišla na to firma Zunhammer, když na veletrhu Eurotier představila svůj geniální vynález: pneumatický uzavírací ventil "Flusto". Ventil Flusto se spolehlivě otevírá a zavírá a neucpává se ani při použití viskózních médií. Poprvé v historii tak Zunhammer představil plnohodnotný a spolehlivý systém řízení sekcí pro aplikaci tekutých organických hnojiv jakými je například kejda nebo digestát.

Elastický uzavírací ventil

"Nový uzavírací ventil nám umožňuje aplikovat kejdu v různých šířkách aplikátoru a operátor díky tomu může automaticky měnit šířku kolejových pásů.  V případě velkých polí lze zase aplikovat hnojivo se zmenšenou pracovní šířkou, takže jedno naplnění nádrže postačí na celou délku pole. Tím se snižuje zhutnění půdy v důsledku dvojího přejíždění ploch nebo manévrování na poli," popisuje praktické výhody Sebastian Zunhammer starší.

"Při vývoji pneumatického uzavíracího ventilu, který má průměr 40 mm, bylo úkolem zajistit naprosto spolehlivou funkci i v případě, že se v kejdě vyskytnout cizí tělesa nebo bude hnojivo hodně husté. Materiál, ze kterého je ventil vyrobený, je proto jednak pružný a ohebný a jednak dostatečně tenký, aby nezabíral mnoho místa při instalaci," vysvětluje dále šéf společnosti.

Řešení těchto požadavků našli vývojoví inženýři v pneumaticky ovládaném uzavíracím ventilu Flusto. Skládá se z vnějšího krytu s "ušima", ve kterých je místo pro složenou vnitřní hadici. Když se do uší přivede stlačený vzduch, stlačí vnitřní trubičku k sobě a ventil se uzavře spolu s cizími tělesy. Bez stlačeného vzduchu se ventil otevírá automaticky díky vysokému tlaku ve vnitřní trubici.

Pro přesné dávkování aplikační dávky při změně sekcí (Section Control) je třeba pomocí řídicího systému upravit také výtlačný výkon čerpadla. K tomu jsou ideální hydrostaticky poháněná čerpadla. Na změny průtoku reagují mnohem rychleji než například systémy vybavené obtokovým řízením, tzv. „bypass“.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down