Odstředivé rozmetadlo, ať nesené nebo tažené, se doplní o senzor větru, provádějící měření síly a směru větru o vysoké frekvenci. Získaná data jsou odesílána do řídicí jednotky rozmetadla. Jednotka zároveň přijímá i data od senzorů, kontrolujících rozmetací obrazec, a na základě vyhodnocení informací od těchto dvou zdrojů dat pak vypočítává nové hodnoty pro nastavení systému přívodu hnojiva na kotouče a otáčky rozmetacích talířů.
Řidič v kabině traktoru může mít jen těžko přesnou představu o intenzitě a směru proudění vzduchu. Rozmetadlo ale tyto informace má. V praxi to pak vypadá tak, že při bočním větru jsou otáčky kotouče, odhazujícího granule hnojiva proti větru, automaticky zvýšeny a rozmetací obrazec je vychýlen vně směrem proti větru. Otáčky druhého kotouče, směřujícího hnojivo po větru, jsou naopak sníženy a rozmetací obrazec stočen směrem dovnitř.
Kromě zvýšení přesnosti aplikace hnojiva má takový systém význam i v tom, že se za větrných podmínek prodlouží okno možného nasazení rozmetadla. V podobě výstupu dat na ovládacím terminálu má řidič traktoru kromě dalších dat po celý den v reálném čase k dispozici také přesné informace o směru a síle větru. Nemusí ani přemýšlet nad tím, kdy budou možnosti automatické kompenzace působení větru na limitu; jakmile by systém již nedokázal pracovat, vydá řidiči akustické upozornění.